Spořicí účty jsou za běžných podmínek bezpečná investice, byť s minimálním ziskem. Pokud ale inflace překročí určitou mez, mohou začít být dokonce ztrátové.
Jak uvádí oficiální čísla Českého statistického úřadu, inflace je dlouhodobě na vzestupu. Zatímco v roce 2015 ani neatakovala hranici jednoho procenta, v prosinci 2016 dosáhla meziroční hranice dvou procent. I letošní údaje hovoří jasnou řečí: v lednu byla meziroční inflace 2,2 %, během února dosáhla 1,8 % a v březnu činila 1,7 %. Trend pokračuje i nadále, inflace je dlouhodobě poblíž hranici dvou procent. Co to v praxi znamená? Kromě rychlejšího tempa růstu spotřebitelských cen podobná věc neskýtá nejmenší výhodu pro spořicí účty nebo termínované vklady, spíše naopak.
Zatímco na začátku srpna 2017 činila základní úroková sazba České národní banky ještě 0,25 %, v únoru letošního roku už byla o půl procentního bodu výše. Banky však úrokové sazby spořicích účtů nyní spíše snižují. Podmínkou k alespoň nějakému zhodnocení je v řadě případů i současné vedení běžného účtu. Prakticky žádná současná nabídka spořicích účtů nenabízí úroky vyšší než jedno procento. Dá se proto směle tvrdit, že založení nového účtu znamená ztrátu už při samotném podpisu smlouvy. Spoření právě touto formou se už nevyplácí, například stavební spoření je však stále v kurzu.