Poslaneckou sněmovnou koncem června prošel návrh vládní důchodové novely, který upravuje výpočet penzí. Stále platí, že se nelze spoléhat jen na stát.
Poslanecká sněmovna schválila koncem června 2018 vládní návrh, který upravuje do budoucna výpočet penzí – a to takřka jednohlasně, proti byli jen dva poslanci z přítomných 132. Novela počítá se zvýšením pevné části důchodu o jedno procento, díky čemuž tato položka dosáhne desetiny průměrné mzdy v rámci České republiky. Penzisté starší 85 let pak dostanou k důchodům navíc tisícikorunu. Díky navrhovaným změnám by rovněž byla snížena míra zásluhovosti, a to zhruba o dvě procenta.
Státní kasu přijde podobný tah na zhruba čtrnáct miliard korun. Vláda komentuje svůj návrh jako snahu zlepšit mimo jiné situaci osob s velmi nízkými důchody, kde je základní výměra klíčovou položkou. K valorizaci penzí dochází vždy na začátku kalendářního roku, a sice o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Tento princip zůstane zachován, podíl přidávaný do pevné části však naroste, zatímco podíl na růstu procentní výměry mírně klesne. Právě zde se totiž promítají odpracovaná léta a odvody z příjmů.
Spoléhat se jen na státní penzi by byla jistě chyba, která by znamenala výrazný pokles životní úrovně. Proto se vyplatí myslet na spoření a zajištění na stáří, a to už na začátku produktivního věku. Možností se přitom nabízí hned několik: kromě penzijního připojištění jsou to zajištěné fondy nebo stavební spoření. Dále je třeba zmínit i stále oblíbenější životní pojištění nebo investice do nemovitostí.