Vzdálenost zhruba 1000 kilometrů, na místě 1777 km pobřeží, 70 ostrovů a ostrůvků, čisté teplé moře, pohostinní lidí, nízká kriminalita, oblázkové pláže, rozumné ceny. Není divu, že je Chorvatsko řadu let nejoblíbenější destinací pro rodinné dovolené Čechů. Budete mezi nimi letos i vy? Tak si projeďte našich 30 tipů na cestu.
1. Že byste měli mít pro sebe i děti cestovní pojištění už snad ani nemusíme připomínat. Dobrou zprávou je, že pojištění pro celou rodinu si jednoduše vyberete, nastavíte a koupíte kompletně online, do cca 5 minut. Na Chytrém Honzovi například aktuálně s až 50% slevami. Potvrzení si nemusíte nikde vyzvedávat nebo tisknout, přijde vám obratem na e-mail.
2. Ujistěte se, že pojištění má v ceně asistenci. V zahraničí se bude hodit. Pojištění zavazadel je fajn bonus, ale při cestě autem se bez něj nejspíš obejdete. Pojištění odpovědnosti už ovšem stojí za zvážení. Zvlášť kvůli dětem nebo cestám autem po okolí. Určitě se vyplatí – ceny ošetření v zahraničí se mohou vyšplhat do několik stovek tisíc korun. Kartička pojištěnce opravdu nestačí!
3. Plánujete nějaké zajímavé aktivity? Třeba jízdu na nafukovacím banánu, túru po okolí, potápění? Beze všeho, jen vězte, že pojišťovna některé aktivity bere jako rizikové a tím pádem je nutné speciální připojištění.
4. Že je toho k pojištění hodně? Nebojte se, ceny cestovního pojištění naštěstí nejsou nijak závratné. Děti máte většinou v ceně či se slevou, asistenci také a dobré pojištění s pojištěním odpovědnosti a na rizikové sporty I tak je ale možné sehnat kvalitní pojištění třeba i za 15 Kč za den. Havarijní pojištění na cestu lze sjednat i na omezený čas.
5. Ideální čas na výlet do Chorvatska je těsně před prázdninami či po nich, tedy květen – červen nebo září. Teplota vody i vzduchu je optimální a stejně tak i dopravní situace.
6. Ať už vyrazíte kdykoliv, základ je se dobře vyspat a odjíždět v klidu. Raději si ještě před odjezdem domluvte den volna navíc.
7. Zkontrolujte vůz! Svépomocí, jestli si věříte, či od profíka.
8. Trasa z České republiky může v extrémním případě (Severní Čechy – jižní kraj Chorvatska) zabrat až 1800 km. Zjistěte si trasu včas a vše jí přizpůsobte.
9. Nenechávejte si cestu na noc. Lepší je odjezd brzo ráno, třeba kolem 3. až 4. hodiny.
10. Vyberte si dostatek hotovosti, včetně všech potřebných měn i drobných mincí. Pokud nebudete platit ubytování třeba přes Booking, bude se vám hotovost určitě hodit.
11. Informujte se, jak vaše povinné ručení obstojí při nehodě v zahraničí a máte-li v ceně asistenci.
12. Většina českých řidičů volí jako průjezdní státy Rakousko a Slovinsko. Je možné absolvovat i objížďku přes Itálii, případně Slovensko a Maďarsko, avšak klasická trať je neekonomičtější.
13. Investujte do mýtného – některá značení neplacených cest jsou komplikovaná a uspořených pár eur nakonec vykoupíte delším sezením v autě.
14. Budete- li však chtít za každou cenu ušetřit na poplatcích, doporučujeme zvolit trasu přes Slovensko a Maďarsko. Je sice o necelých 100 kilometrů delší a časově vyjde o několik hodin déle, dá se ale díky ní vyhnout zejména předraženému mýtu za krátký úsek slovinských dálnic. Cestování ovšem nebude ani zdaleka tak komfortní, jako po zpoplatněných úsecích.
15. Dobrou zprávou je, že to nejhorší vás nejspíš čeká ještě nedaleko domova – D1. Připravte se na zácpy, nepohodlnou jízdu i vysoké ceny benzínu. Co naplat.
16. D1 máte za sebou a už je tu Rakousko?! Mějte připravenou dálniční známku a po kapsách pár eur. A nezapomeňte hned za hranicemi natankovat! Jsou tam lepší ceny než na D1 a dále v rakouském vnitrozemí.
17. Rakouská dálniční známka: 8,75 Euro a platnost deset dní.
18. Slovinsko je za humny? Ideálně ještě v Rakousku kupte dálniční známku – slovinské mýtné brány začínají krátce za hranicemi. Benzín zde stojí jako u nás.
19. Slovinská dálniční známka: 15 Euro na týden.
20. Zvláštní mýtné se platí v tunelu Karavanky, kde je poplatek 7 Euro.
21. Sláva nazdar výletu, už jste skoro v Chorvatsku?! Dálniční známku netřeba, zde se platí podle toho, kolik úseků projedete. Takže si nezapomeňte vzít na prvním stanovišti lístek a zaplatíte až na výjezdu. Jsou to cca stovky korun – o prázdninách cca o 10 % podraží. Pro představu: 50 km vychází na cca 110 českých korun.
22. Chorvatské ceny v sezóně jsou dražší ale srovnatelné s ČR.
23. Při tankování se nenechte zmást, že někde chybí vývěsní štíty s cenami. Dopředu se na ceny pohonných hmot informujte!
24. Kdo si na chorvatské cestě neprojel zúženými úseky, jako by zde nikdy ani nebyl. Dopředu s nimi počítejte. Třeba i díky moderním technologiím.
25. Pokud míříte až do Dubrovníku, pojedete část cesty přes Bosnu a Hercegovinu – země sice není členem Evropské unie, ale i zde vám bude stačit na průjezd občanský průkaz.
26. Na této trase počítejte se zdržením – je zde cca 60 kilometrů dlouhý zúžený úsek.
27. Před vjezdem na chorvatské cesty je dobré natankovat plnou nádrž a ušetřit tak několik eur. Na slovinských a chorvatských benzínkách bývají v létě často brigádníci, kteří vám automaticky umyjí během tankování sklo. K tamnímu koloritu patří neodbývat je a za odvedenou práci “pustit chlup”.
28. Řidiči s těžkou nohou na plynu by měli během dovolené zpozornět – výše pokut v Chorvatsku, na Slovinsku, a především v Rakousku se nepohybuje v řádech stovek korun, jako je tomu zpravidla u nás. Zahraniční policisté mají ve zvyku pokutovat provinilce částkami v řádech stovek eur. Překročení povolené rychlosti o 20 km/hod a propadlá dálniční známka vyjde v nejnižší sazbě na 150 Euro.
29. Odpočívejte! Policistům vadí i zjevná únava řidiče.
30. A závěrem to nejdůležitější: užijte si dovolenou a bezpečně se vraťte domů!