Vypovědět lze jistě každý finanční produkt. U penzijních fondů to ale nejde tak snadno, respektive bez ztráty části úspor.
U penzijního připojištění lidé mají ve smlouvě stanovenou věkovou hranici – většinou 60 let – kdy už mají nárok na výplatu naspořených peněz. Pokud ale potřebujete úspory dřív, budete muset smlouvu nejdříve vypovědět. Jenže právě tento produkt je založen dlouhodobém spoření a také na podpoře – ať už od státu nebo třeba od zaměstnavatele. Pokud tedy ukončíte produkt předčasně, o hodně peněz přijdete. Když spoříte alespoň dvanáct měsíců, dostanete při zrušení smlouvy takzvané odbytné.
To budou ale jen vaše vklady a příspěvky od zaměstnavatele zdaněné 15 procenty. Peníze od státu se vrátí zpátky na účet ministerstva financí. A penzijní fond si nechá i výnosy ze státního příspěvku. Někdy si penzijní společnost naúčtuje i pokutu ve výši zhruba 800 korun. Jestli jste ale do penzijních fondů posílali peníze kratší dobu než jeden rok, nedostanete vůbec nic. Pozor si také musíte dát na to, jestli jste si spoření na penzi odečítali v přiznání k dani z příjmu.
Pokud jste jen ve špatné finanční situaci, zkuste se s penzijní společností domluvit tak, abyste chvíli platit tento produkt nemuseli nebo na odkladu plateb. Většinou vám chtějí vyjít vstříc a na žádné z těchto variant tak nebudete tratit. Jen v tu dobu zkrátka nebudete získávat státní podporu. Každá z penzijních společností má ale své vlastní podmínky, je proto užitečné se s nimi seznámit ještě před uzavřením smlouvy.