Spořitelní družstva a nabízené úroky: Vyplatí se?
24. 01. 2018

Spořitelní družstva a nabízené úroky: Vyplatí se?

Až trojnásobný úrok na termínovaném vkladu oproti klasické bance – i takové podmínky může klient ve spořitelním družstvu dostat. Je to ale opravdu tak výhodné?

Spořitelní družstva a nabízené úroky: Vyplatí se?
Výhod spořitelních družstev může využívat jen ten, kdo je jejich členem.

Spořitelní družstva, známá také jako kampeličky, jsou finanční instituce velmi podobné bankám. Můžete u nich mít běžný i spořící účet a další produkty. Rozdíl je však v tom, že služby poskytují pouze svým členům – a ti musí zaplatit členský poplatek. Na druhou stranu například jejich termínované vklady často dosahují až trojnásobku úrokové míry nabízené bankami.

Současná situace spořitelních družstev

Kampeličky známé z devadesátých let, kdy z jejich účtů zmizelo přes osm miliard korun, už dávno vzaly za své. Z původních téměř 130, které v roce 1999 fungovaly, jich zbylo pouze 10. Rapidně se totiž změnily podmínky, za kterých mohou existovat. Zatímco dříve stačil základní povinný kapitál 500 tisíc korun, od roku 2005 je potřeba 35 milionů korun. Vklady zákazníků jsou navíc dle zákona pojištěny do výše 100 000 eur.

Vysoké úrokové míry

Výhod spořitelních družstev může využívat ten, kdo je jejich členem. Zatímco dříve byl poplatek za členství spíše symbolický, od roku 2015 platí pravidlo, že je možné úročit maximálně jeho desetinásobek. Chce-li střadatel vložit na termínovaný vklad například 50 tisíc korun, musí zaplatit dalších 5 tisíc korun jako členský poplatek. Ten se navíc nijak neúročí a není součástí zákonného pojištění vkladů, takže o něj klient může v případě krachu záložny přijít.

VyplňteVyberteVyřešeno!