Stavební spoření – klasika, která nestárne
31. 07. 2018

Stavební spoření – klasika, která nestárne

Stavební spoření je historicky nejoblíbenějším spořícím produktem na českém trhu. Nejčastěji jej pořizují rodiče či prarodiče pro potomky a vnoučata. Ve stavebním spoření je ale toho daleko víc. Nevěříte?

Stavební spoření je historicky nejoblíbenějším spořícím produktem na českém trhu.

Stavební spoření zná doslova každé malé dítě. Protože pro řadu z nich, je to vůbec první finanční produkt, který pro ně dospělí založili. Umožňuje naspořit požadovanou částku na budoucí koupi, výstavbu, rekonstrukci nebo jiné stavební úpravy nemovitosti. A proč je tak populární? Samozřejmě díky státní podpoře. Tu sice v maximální výši dostanete až po šesti letech, ale vyplatí se počkat si.

Při srovnání spořícího účtu, termínovaného vkladu vítězí stavební spoření nejen co do výnosu, který může být až 4,5 %, ale i do výše státní podpory. V tomto ohledu je jediným konkurentem “stavebka” penzijní spoření s průměrným výnosem 3 %, ovšem s průměrnou délkou 30 let.

Porovnání stavebního spoření s jinými spořícími produkty

A jako bonus, po splnění určitých podmínek, například naspoření cca 40 %, máte nárok na zvýhodněný úvěr ze stavebního spoření 1,99 %. Založit jej mohou fyzické a dokonce i právnické osoby, které ale nemají nárok na státní podporu. Podmínkou je české občanství nebo trvalý pobyt v České republice.

Státní podpora je vyplacena nejdříve po šesti letech.

Jak na to?

Nejprve je třeba si rozmyslet jakou částku chcete naspořit. Ale pozor, státní podpora je na spořící účet připočtena formou zálohy a je vyplacena nejdříve po šesti letech. Při dřívějším výběru byste maximální výši příspěvku nedostali. A státní podpora u stavebního spoření není zanedbatelná. Po šesti letech dosahuje až 12 tisíc korun.

Stavební spoření lze dnes dokonce sjednat i online a i na kamenné pobočce vám jej zařídí na počkání. Potřebovat budete jen dva platné doklady totožnosti, pro založení spoření dítěti pak jeho rodný list (do 15 let).

A kdy si stavební spoření pořídit? Ideálně v dostatečném předstihu před koupí nebo rekonstrukci domu či bytu. Nicméně vzhledem k tomu, že naspořené prostředky nemusí jít výhradně na bydlení, záleží jen na vás. Nejčastěji ovšem stavební spoření zakládají rodiče dětem.

Stavební spoření nabízí stavební spořitelny – Českomoravská stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Wüstenrot stavební spořitelna. Stavební spoření podle vlastních představ si tak vybere opravdu každý.

Srovnání stavebního spoření (léto, 2018)
VyplňteVyberteVyřešeno!