Máme ho zafixované jako ideální spoření pro ty nejmenší. Pravdou ale je, že se vyplatí skoro každému. O čem je řeč? O jednom z nejoblíbenějších spořících produktů u nás, které má navíc právě svou sezónu. O stavebním spoření…
Začneme zkrátka, tedy nevýhodami stavebního spoření. Na své peníze – aniž byste nepřišli o státní příspěvek – dosáhnete až po 6 letech. Optimální měsíční příspěvek je pak kolem
1 600, 1 700 korun. Spořit si samozřejmě můžete méně než 20 000 korun ročně, pak ale nezískáte nejvyšší státní roční příspěvek ve výši 2 000 korun.
Hlavní plusy stavebního spoření zná nejspíš každé malé dítě, pro které navíc bývá jedním z prvních finančních produktů, které mu rodiče dopřejí. V prvé řadě je to státní příspěvek a díky němu i slušné zúročení, které se, včetně maximálního státního příspěvku a bonusů, pohybuje kolem 3 %. Právě teď lze na trhu dokonce najít úrok přes 3,7 %. Jen pro srovnání, ty nejvýhodnější spořící účty mají úrok maximálně 2 %.
Díky kombinaci státní podpory a vyššího zhodnocení se stavebním spořením snadno překonáte inflaci, která je kolem 2,3 %. Příspěvek je navíc výslovně garantovaný státem, takže o něj nepřijdete.
Naspořené peníze pak můžete využít na cokoliv. Nejen na zajištění bydlení či rekonstrukci bytu, jak se možná z názvu může zdát.
S koncem roku se pak přidává další plus – podzimní a zimní zvýhodněné akce. Stavební spořitelny v nich zvýhodňují například děti do 15 let (mají spoření bez poplatku), vyplácí finanční prémie (až 2 000 korun), odmění vás za sjednání online nebo vás zařadí do slosování o hodnotné ceny. Více ZDE.
Pokud si stavební spoření sjednáte ještě letos, do konce roku, a stihnete na něj vložit celý roční příspěvek 20 000 korun, stihnete i letošní státní příspěvek. Peníze tedy tímto způsobem neušetříte, čas ale ano. Bude před Vámi ne šest let spoření, ale pět.
Takový je tedy výčet hlavních výhod stavebního spoření, rozhodnutí už je ale na vás. Času je ještě dost.