V zahraničí vás čeká leccos, ať už jde o dovolenou nebo služební cestu. Ale co když se stane dopravní nehoda? Mějte u sebe zelenou kartu a přečtěte si, co dál.
Autem na dovolenou do zahraničí jezdí prakticky každý čtvrtý Čech. To, že se stanete aktéry nějakého problému, nelze bohužel dopředu zcela vyloučit. Pokud k takové situaci dojde, je nutné udržet nervy na uzdě a jednat takříkajíc s chladnou hlavou. Mít u sebe zelenou kartu je naprostou nutností, bez ní nikdy na dovolenou nevydávejte. V opačném případě hrozí administrativní problémy. Před samotnou cestou se informujte o tom, zda karta platí v zemi, do které se chystáte. Tento údaj zjistíte pod bodem osm, kde je vše detailně rozvedeno.
Poté, co dojde k nehodě, je třeba myslet na bezpečnost dalšího provozu na dané komunikaci. Pro zraněné musí vyrazit záchranná služba. Během této doby, pokud to situace vyžaduje, jste povinni poskytnout první pomoc. Místo, kde k nehodě došlo, musí signalizovat výstražný trojúhelník, vy sami si oblečte reflexní vestu.
A případný policejní protokol? Ten podepište jen v případě, že s ním budete souhlasit, některé formulaci například nemusíte přesně rozumět. V tom případě můžete povolat na pomoc tlumočníka. Policie však nemusí nutně vyrazit ke každé nehodě, obecně se prošetřují jen vážnější situace – tedy úmrtí někoho z cestujících nebo velká majetková škoda.
Fotografií místa nehody ušetříte práci nejen policii, ale samozřejmě i pojišťovně. Nezapomeňte, že platit můžete i tehdy, když máte sjednané povinné ručení. Je to zejména v případech, kdy dojde ke zranění některého z cestujících. V případě, že je viníkem nehody někdo jiný než vy, počítejte s tím, že peníze za opravu auta nebo náhradu škody nedostanete tak rychle – obvykle je třeba komunikovat se zahraniční pojišťovnou. S největší pravděpodobností to proto půjde mnohem pomaleji než při nehodě na území ČR.
Od protistrany získejte číslo pojistky (nebo zelené karty) a registrační značky, stejně jako další kontaktní informace. V případě problémů je tu asistenční služba pojišťovny, kde máte sjednáno povinné ručení. Pokud si připlatíte nadstandardní asistenční služby, pojišťovna zařídí i odtah auta zpět do ČR nebo právní asistenci. Pro několikadenní cesty do zahraničí se určitě vyplatí i zajistit si krátkodobé havarijní pojištění, pokud je tedy už nemáte sjednané jako doplněk k základnímu povinnému ručení. Zjistěte si také územní platnost havarijního pojištění u své aktuální smlouvy (v určitých případech se tato pojistka vztahuje jen na Českou republiku a neplatí například ani pro Slovensko).