Hypotéky jsou nejlevnější za posledních 12 let, kdy se průměrná úroková sazba sleduje. Jsou dokonce dvaapůlkrát levnější než před 7 lety. Máte velké plány na bydlení? Jděte do toho! Některé banky už totiž začaly zvyšovat úrokové sazby.
Podle posledních údajů Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.
Češi si uvědomují současnou výhodnou výši úrokových sazeb, o čemž svědčí zájem o jejich dlouhodobou fixaci. Nejoblíbenější jsou hypotéky s 5letou fixací – ta je kompromisem mezi jistotou a výší úrokové sazby. Stále větší oblibu si získávají hypotéky s co nejdelší dobou fixace. Je třeba ale pamatovat na to, že sazby u delších fixací jsou o něco vyšší než u fixací kratších.
Za posledních 10 let se pomalu mění také průměrná výše hypotečních úvěrů. Rekordní sazby v podstatě znovu nutí klienty půjčovat si víc peněz. Zatímco v roce 2004 si lidé na bydlení půjčovali přibližně 1,1 milionu korun, průměrná výše hypotečního úvěru v květnu byla 1,8 milionu korun.
Jak dlouho ještě nízké sazby vydrží? Zdá se, že sazby hypotečních úvěrů v Česku už narazily na dno. Po roce a půl setrvalého poklesu začaly mírně růst.
Dva velcí hráči – Komerčka a Hypoteční banka zareagovaly na zvyšování mezibankovních sazeb a jako první už v červnu přistoupily ke zvyšování úrokových sazeb u hypoték. K podobnému kroku se dříve či později odhodlají i další bankovní domy.
Dá se předpokládat, že v dalších měsících průměrná úroková sazba mírně poroste. Zvyšování sazeb by dle odborníků ale mělo být velmi opatrné.
Jen hypotéka už nebude stačit. Počet tzv. stoprocentních hypoték, díky kterým klient nemusí mít ke koupi nemovitosti úspory, roste. Česká národní banka (ČNB) chce stoprocentní hypotéky raději omezit, protože má obavy o stabilitu bank.
ČNB proto připravuje nařízení, které by omezovalo, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou banky úvěr poskytnout. Zatím není jisté, kdy a jak přesně začne centrální banka hypotéky omezovat.
I tak dnes ale banky půjčují peníze na celou nemovitost jen minimálně. Získá je jen asi 5 procent žadatelů o úvěr.
Kdo by netoužil po vlastním bydlení? Jenže výhodná sazba není všechno. Vždy si nechte sepsat a vysvětlit všechny poplatky, které jsou s pořízením a splácením hypotéky spojené.