Vlastní bydlení je v Česku dlouhodobě vnímáno jako jedna z nezákladnějších potřeb. Dle 71 procent respondentů nedávného průzkumu je vlastní nemovitost dokonce tím nejlepším zajištěním na stáří. Je ale nemovitost jako zabezpečení na stáří skutečně dobrá volba?
Trend, který známe například z Německa, kde lidé více než na finanční instrumenty spoléhají na vlastnictví nemovitostí, potvrdil výzkum veřejného mínění agentury IBRS.
Realita je ovšem trochu jiná. I když bychom si přáli vlastnit nějakou nemovitost a být tak v důchodu zajištěni, pouhá čtvrtina Čechů se na vlastní nemovitost jako zajištění budoucnosti spoléhá.
Nemovitost je jistější než úspory, které jsou méně bezpečným aktivem. Může je znehodnotit vysoká inflace, úpadek příslušné finanční instituce nebo třeba politické změny.
Především mladší lidé si začínají uvědomovat, že není rozumné do budoucna spoléhat jen na stát a vnímají potřebu se vlastními silami zajistit na stáří. A koupě nemovitosti se ukazuje jako jasný favorit. Majitel nemovitosti má ve stáří větší jistotu než ten, kdo bydlí v nájmu.
Hypotéka je vlastně forma dlouhodobého spoření. Při pořizování vlastní nemovitosti je ovšem třeba počítat i s dalšími dodatečnými výdaji na údržbu a opravy.
Ve stáří pak stačí platit už jen režijní poplatky související s bydlením, které se ze starobního důchodu snadno zaplatí. Nedojde díky tomu k dramatickému snížení životní úrovně. A úplně nakonec je také co odkázat dětem, kterým se tak velmi usnadní život.
Nájemník bude muset vytvořit mnohem větší úsilí, aby si vytvořil podobně bezpečnou rezervu. Pokud si nalezne byt, kde bude platit nájemné nižší, než kolik by činily všechny měsíční platby v případě vlastnictví nemovitosti, může si přebytečné finanční prostředky spořit či investovat. V postproduktivním věku bude navíc muset stále platit nájem.
Zvažujete koupi nemovitosti za účelem zabezpečení na stáří a nemáte pohromadě celou částku? Dobře koupená nemovitost je výbornou investicí a z finančního hlediska se její koupě i s hypotékou zpravidla vyplatí. Úroky z hypotečních úvěrů jsou na historických minimech, jen se v nich vyznat.
Určitě se vyplatí nechat si poradit, zároveň byste ale měli spoléhat na selský rozum. Nabídku od vlastní banky si vždy porovnejte s nabídkou ostatních bank – ať už jejich přímým oslovením, přes hypotečního (finančního) poradce nebo využitím internetové srovnávače.