Banky i nebankovní instituce nabízejí snížení splátek u spotřebitelských úvěrů i hypoték. Ne vždy jsou to ale nabídky výhodné a ne vždy je jednoduché se v nich zorientovat.
První z možností, kterou banky nabízejí, je takzvané refinancování. Jedná se v podstatě o to, že svůj úvěr převedete pod jinou banku, která vám nabídne jiné, velmi často lepší, podmínky. Lidé toho často využívají ve chvíli, kdy jim vyprší fixace u hypotéky. V takovém případě si pak nechávají nabídnout nové podmínky u své stávající banky a poté poptávají výhodnější refinancování úvěru u ostatních institucí. Velmi často mohou získat třeba i o půl procenta nižší úrokové sazby.
Důležité ale je počítat. Refinancování není jen o úrocích. Klient by si měl také zjistit, jaké si banka účtuje poplatky. Zda například vyžaduje nový odhad ceny nemovitosti za několik tisíc nebo jaké vyžaduje pojištění.
Naopak konsolidaci půjček využijí ti, kteří mají hned několik malých úvěrů, mnohdy s velmi nevýhodnými podmínkami. Často mají totiž lidé půjčené sice malé objemy peněz, za to s velmi vysokým úrokem. V mnoha případech je tak pro domácnost důležité hlavně sjednotit splátky a také je snížit tak, aby netrpěl rodinný rozpočet. Je tedy důležité si na začátku jasně uvědomit, čeho bychom chtěli konsolidací půjček dosáhnout. V některých případech může klient sloučením půjček také ušetřit na pojištění, které většinou společnosti vyžadují – bude totiž platit pouze jedno u společnosti, kam úvěry převede. U konsolidace je tak někdy poměrně těžké spočítat, kolik přesně touto akcí ušetříme. Nespornou výhodou sloučení několika půjček do jedné je ale určitě fakt, že se dále budete starat pouze o jednu půjčku namísto několika.