Co pojišťovna, to jiná nabídka pojištění majetku. Jednomu se z toho skoro až zatočí hlava, co říkáte?
Když jsme pro vás připravovali novou část webu, která se právě pojištěním majetku zabývá, rozhodli jsme se jít o krok dál a kromě nalezení té nejvýhodnější nabídky vám pomoct zorientovat se v samotném produktu.
V první řadě je třeba rozlišovat mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti.
Pokud celou věc zjednodušíme, máme dobrou zprávu pro ty z vás, kteří tyto řádky čtou z pozice nájemce – pojištění nemovitosti vůbec nemusíte řešit.
Majitel – pronajímatel objektu totiž pojištění zpravidla zajišťuje sám. Vy se s ním můžete setkat např. jako se součástí nájemného, do kterého jsou náklady na pojištění zahrnuté, ale s pojišťovnou vůbec nemusíte být v kontaktu. Je to sice maličkost, ale mít o starost méně se vždycky hodí, co myslíte?
Čemu se však už nevyhnete, je pojištění domácnosti. Budeme-li chtít znít hodně chytře, řekneme vám, že jde o ochranu souboru pojištěných věcí před krádeží, loupeží, požárem, výbuchem plynu či jinými živelnými katastrofami.
Výhodou pojištění domácnosti je snadná dostupnost. Domácnost můžete pojistit prakticky u jakékoli pojišťovny, která má ve svém portfoliu neživotní pojištění.
U základního pojištění (pojištění věcí běžného užívání, např. televize, lednice, pračky apod.) navíc nepotřebujete žádný znalecký odhad ani návštěvu zmocněnce pojiš’tovny. Pojištění bez problémů vyřídíte online nebo přímo na pobočce.
Jakmile budete chtít něco pojistit na vyšší částku, připravte se na složitější (ale rozhodně nijak závratně komplikované) jednání s pojišťovnou, bez znaleckého odhadu nebo prohlídky bytových prostor člověkem z pojišťovny se vám pojistku uzavřít nepodaří.
A co situace, kdy nemovitost vlastníte? Ať už jde o rodinný dům, chalupu nebo jakýkoli jiný objekt, bez pojištění se opravdu neobejdete. Stát se může cokoli, raději neriskovat…
A tady narážíme na první zádrhel. Pojištění domácnosti chrání věci, které jsou součástí objektu, ale nekryje ostatní rizika – např. poškození oken nebo vstupních dveří.
Co s tím? Jedno slovo – kombinace. Sjednejte si pojištění domácnosti na krytí rizik vztahujících se na majetek uvnitř nemovitosti, a přihoďte k němu pojištění nemovitosti, které ji ochrání před hrozbami “zvenčí”.
Tolik k základům pojištění majetku, kdyby vám cokoli nebylo jasné nebo jste chtěli poradit s něčím, co jsme (zatím) nerozebrali, napište nám na Facebooku!
A jedna drobnost na závěr – tenhle článek byl první, ale rozhodně ne poslední. Už teď pro vás připravujeme pokračování, ve kterém rozebereme např. to, na co přesně se které pojištění vztahuje, kde se vyplatí do pojištění investovat, kde můžete ušetřit apod.