Moderním světem hýbou kryptoměny. Co od nich čekat a zda se do nich vyplatí investovat, prozradí Karel Kotoun, Head of Products & Partnerships pro web ChytrýHonza.cz
Pro pochopení toho, co znamená Bitcoin, si nejprve pojďme vysvětlit, co je to tzv. Blockchain.
Blockchain je decentralizovaná síť. To znamená, že každý jednotlivý nod, neboli počítač vlastní část kódu aplikace (blok), která se posléze skládá dohromady jako řetěz. Od toho vznikl také název Blockchain, neboli řetězec bloků. Při jakékoliv změně, neboli transakci musí pak danou změnu verifikovat všechny nody v síti.
Jinými slovy, představte si, že ve vašem týmu v práci se dohodnete, že každé vhození peněz do kasičky za sprostá slova (transakce) vám budou muset ostatní členové týmu odsouhlasit. To znamená potvrdit, že jste opravdu řekli sprosté slovo, příslušnou částku, den události a také fakt, že jste to opravdu vy.
Bitcoin funguje na stejné bázi. Skládá se z vlastní sítě spolupracujících nodů a ty verifikují každou transakci. Měnou, kterou se platí, je v tomto případě Bitcoin.
Možná jste si položili někdy otázku, odkud se hodnota Bitcoinu vůbec bere. Hodnota Bitcoinu, stejně jako u jiných běžných statků, je odvozena od dvou hlavních faktorů.
Bitcoin není stále považován za oficiální platidlo, ačkoliv počet obchodů a e-shopů se zvýšil za posledních 10 let čtyřikrát.
Jako investice je stále velmi rizikový, a to především kvůli vysoké volatilitě, neboli nestálosti své ceny.
Na škále rizikovosti vůči výnosu zaujímá Bitcoin první místo. Jedná se tedy o velmi rizikovou a cenově nestálou investici. Konzervativnějšími alternativami k investicím do Bitcoinu jsou tedy například investiční fondy nebo dluhopisy.
Bitcoin skýtá i další úskalí. Například jej v současné době žádná z pojišťoven nepojistí. Ani v dědickém řízení byste s tímto typem majetku příliš nepochodili, pokud byste tedy neznali správné heslo (klíč). Problém se totiž nachází v jeho zabezpečení. Jelikož má každý Bitcoin účet tzv. privátní a veřejný klíč, je téměř nemožné provést transakci bez jejich znalosti. V případě, že je majitel zapomene nebo ztratí jsou jeho Bitcoiny nenávratně ztraceny. Řešením tedy zůstávají bitcoinové hardwarové peněženky, které na sobě mají uložen privátní i veřejný klíč, navíc jsou zabezpečeny generováním náhodného hesla. Alternativou k tomuto opatření stále zůstává dobře uložený papír ve vašem sejfu.
Před investicí do Bitcoinu či alternativních kryptoměn důkladně zvažte váš rizikový profil, finanční zázemí, očekávanou návratnost a zabezpečení vašeho kryptoměnového účtu.