Cestovní pojištění je nutností, kartička pojišťovny nestačí
08. 08. 2018

Cestovní pojištění je nutností, kartička pojišťovny nestačí

Běžné zdravotní pojištění platné v ČR nemusí být (a často není) na pokrytí úhrady léčby v zahraničí dostatečné. Ta vás může nakonec stát opravdu hodně.

Kartička pojištěnce platí v zemích EU jen pro náklady na nezbytné ošetření.

Modrá kartička pojištěnce je jen základ

Bez odpovídající pojistky raději nikam necestujte, náklady na lékařskou péči zvláště v západních zemích Evropy dosahují až neuvěřitelných hodnot. Cesta vrtulníkem do nejbližší nemocnice, základní ošetření, repatriace do českého lékařského zařízení – to jsou jen některé položky, které na vás mohou čekat třeba při zranění během vysokohorské túry. Zdravotní pojištění v rámci ČR totiž postačí na celou řadu lékařských úkonů, ale rozhodně to neplatí pro všechny země EU. Kartička pojištěnce platí jen pro náklady na nezbytné ošetření. A to pouze ve státním sektoru, protože na soukromé klinice jsou samozřejmě jiná pravidla.

Cestovní pojištění sjednejte individuálně

I když se nabízí pro zajištění pojistky různé možnosti, například cestovní pojištění k platební kartě, nejlepší bude, když si vše dohodnete na míru vašim potřebám. Je totiž nutná komplexní pojistná ochrana, nesnažte se proto nutně šetřit každou korunu. A mimochodem, nebojte se pojistit si i rizikové sporty nebo případné zrušení letu – i tato eventualita totiž může klidně nastat.

Celoroční pojistka pro cestovatele

Pokud jste na cestách hodně často, vyplatí se sjednat celoroční cestovní pojištění. To zpravidla vyjde mnohem levněji než pojistka pro jednorázové cesty během roku. Při sjednávání cestovní pojistky byste se měli zaměřit hlavně na pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb, hradí se z něj pak i případná hospitalizace. I zdánlivá banalita může znamenat hodně nepříjemností a v západních zemích Evropy je u pacientů očekávána vysoká finanční spoluúčast.

Za lékaře se někdy platí hotově

Nejen ve Francii se hradí nezbytná péče zdravotníků často spíše v hotovosti než platební kartou. Po návratu můžete pojišťovnu zažádat o refundaci, tedy vrácení vynaložených prostředků. Počítejte s tím, že lékařská péče v zahraničí může dosáhnout oproti českým hodnotám i desetinásobné ceny. Peníze si připravte i na případné léky. Pokud jsou některé preparáty běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v ČR, určitě to neznamená, že v zahraničí tomu bude stejně.

Pamatujte proto, že kartička zdravotního pojištění je pouze základem, k němuž je nutné pořídit ještě řadu dalších doplňků.

VyplňteVyberteVyřešeno!