Nepodceňujte limity u pojištění na hory. Sjednáváte si pojištění na hory? Kromě samotné ceny řešte i limity pojistného plnění. Nikdy nevíte, jestli nebudete potřebovat náročnější lékařskou péči. A ta se může vyšplhat nejen na desítky a stovky tisíc korun.
Spoléhat se jen na to, že modrá kartička za vás vyřeší všechny problémy a díky ní máte ochranu vlastně po celé EU, je poněkud liché. Pojištění na hory je klíčové nejen v ČR, ale i v cizině. Nevadí, že budete cestovat jen v rámci Evropy. Fakt, že mluvíte plynně více jazyky, je plus. Ale to pečlivě promyšlené pojištění do zahraničí nenahradí.
Zamyslet byste se měli zejména nad položkou limitů pojistného plnění. Dva miliony jsou totiž všeobecně brány jako nutné minimum, pro pojištění na lyže si ale klidně zvolte ještě více. A to samozřejmě na léčebné výlohy, protože se nabízí ještě takzvané pojištění odpovědnosti.
Převoz vrtulníkem ze svahu, zásah horské služby, repatriace do ČR a zákrok v soukromé ordinaci rakouského lékaře. To vše bohužel nelze vyloučit a zdravotní péče na západ od našich hranic je velice nákladná. Významně by pak prodražila celou dovolenou.
Při porovnání, kolik vlastně stojí pojištění na cesty včetně různých volitelných připojištění, je více než zřejmé, že šetřit na cestovním pojištění se nevyplácí.
Možná se aktuálně chystáte do Alp, pokořit nejvyšší hory v Evropě. Pak byste měli vědět, že pojištění má obvykle také svůj výškový limit. Ten je uveden v pojistných podmínkách, takže předloženou smlouvu svého pojištění do zahraničí čtěte pečlivě a klidně raději dvakrát, ať nic nepřehlédnete.
Když se totiž zraníte například v nadmořské výšce 3 300 metrů a pojištění se vztahuje na úrazy ve výšce do tří tisíc metrů včetně, nemusíte od pojišťovny dostatvůbec nic.
Na tuzemském pojišťovacím trhu se setkáme s různými limity pojistného plnění. Jen menší část subjektů nabídne dokonce až neomezené krytí co do léčebných výloh.
Obvyklý limit pro čtyřčlennou rodinu s dětmi je pět milionů korun. Nicméně, pokud ošetření komplikovanější zlomeniny může vyjít až na pět set tisíc, úraz hlavy na milion a operace poraněných kolenních vazů na nejméně sto tisíc, rozhodně je lepší u pojistných limitů volit spíše vyšší hodnoty.
V Alpách, které se rozprostírají přes území několika států, platí jedno společné pravidlo – lékaři obvykle mají soukromé ordinace, takže platbu za ošetření budou fakturovat přímo vám. A připravte se na částky, které v ČR vůbec nejsou zvykem.
V případě, že dojde k pojistné události, vyžadujte faktury, lékařské zprávy, zkrátka veškerou dokumentaci. Čím dřív bude mít pojišťovna všechny podklady, tím dřív vyplatí peníze.
Nejen v zahraničí, ale i v tuzemských lyžařských resortech hrozí úraz vám, ale také dalším lyžařům. Dokonce je možné, že i když nepůjde přímo o úmysl, ponesete za nějakou nepříjemnou událost odpovědnost.
V rámci pojištění na hory proto musíte mít uzavřenou dohodu nejen o limitech pro léčebné výlohy, ale také pro odpovědnost za zdraví na zdraví a majetku, resp. majetku. Podle statistiky může zranění zahraničního lyžaře stát i miliony.
Oficiální viník srážky totiž nehradí jen ošetření v nemocnici, ale i náklady na rekonvalescenci, ušlý zisk z podnikání/zaměstnání, bolestné a poničené lyžařské vybavení. Částka se může vyšplhat velmi vysoko.
Většina tuzemských pojišťoven na to myslí, ale počítejte s tím, že jeden milion jako limit nemusí vůbec stačit a bude lepší dohodnout jinou sumu (případně se obrátit na jiného pojistitele).
Cestovní pojištění do zahraničí je proto nutné vybrat skutečně pečlivě. Pomoci vám může nezávislý srovnávač, který předloží nejzajímavější nabídky na aktuálním trhu, vše nezávazně a zdarma.
Na horách určitě nebudete jen odpočívat, určitě se chystáte i na aktivní sportování. Možná neodoláte pokušení a kromě pár kilometrů na běžkách nebo sjezdového lyžování zkusíte i další olympijské sporty. V tom případě si ale dopředu ohlídejte, jak na ně vaše pojišťovna nahlíží.
Některé konkrétní sporty patří do rodiny rizikových nebo extrémních, a tudíž jsou tu dvě možnosti – pojištění nebude možné, a pokud ano, zaplatíte obvykle tučnou přirážku.
V případě, že nebude aktivita, při níž jste utrpěli úraz, pojištěním kryta, bohužel nedostanete ani haléř. A pozor: třeba sáňkování, snowraft nebo jízdu se psím spřežením posuzuje každá pojišťovna trochu jinak. Většinou benevolentně, ale jsou tu i přísnější subjekty. Pokud se vám stal úraz a poctivě jste si platili úrazové pojištění, avšak pojišťovna přesto neoprávněně odmítá zaplatit či platí méně, obraťte se například na společnost Vaše nároky.cz, která vám pomůže pojistné plnění vyzískat.
Běžky berte jedině na veřejné tratě, nevydávejte se na neoznačená místa a nezapomeňte na patřičné vybavení. Především se však nenechte zlákat k něčemu, v čem si vůbec nevěříte.
Pojišťovny často nabízejí zajímavé bonusy, které jsou ještě zahrnuty v základní ceně.
Je to například právní asistence, ochrana zavazadel nebo třeba zubní ošetření. U tuzemských subjektů je v některých případech k dispozici i pojištění cestovních dokladů.
Na detaily cestovního pojištění, které zrovna sjednáváte, se ale raději zeptejte přímo u pojišťovny. Nabídky pojištění na dovolenou se totiž mohou značně odlišovat.
Takřka vždy však platí, že když sjednáte pojištění na hory přes internet, můžete očekávat slevu. A to obvykle v řádu několika procent, záleží na konkrétní nabídce pojišťovny. Online dohoda je rychlá a platba kartou pak znamená, že pojistná ochrana vstoupí v platnost hned – nečeká se na převod financí z jedné banky do druhé.