Uvažujete o koupi nemovitosti a potřebujete si na bydlení půjčit peníze od banky? Znát pouze výši úrokových sazeb stačit nebude. Co je ještě důležité vědět?
Nestačí jen podívat se na to, jaké má hypotéka úrokové sazby. Důležité je zamyslet se i nad dalšími aspekty.
Dnes už neplatí to, co ještě před rokem bylo aktuální – totiž fakt, že nemusíte mít ani korunu, a banka vám stejně hypotéku poskytne. Komerční banky tuto službu už nabízet nesmějí. Jde o nové nařízení České národní banky a komerčním bankám za porušení pravidla hrozí vysoké pokuty.
Momentálně tak zájemci dosáhnou nejvýš na devadesát procent ceny nemovitosti. Jinými slovy: Kdo chce půjčit na byt dva miliony, musí mít naspořeno alespoň dvě stě tisíc. A částka, kterou jste schopni dát dohromady v hotovosti, ovlivní i stanovení výše úrokové sazby.
Pod zkratkou LTV se skrývá anglický výraz Loan to Value a vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Obecně pak platí, že banka nabízí výhodnější úrok těm, kteří mají našetřeno víc.
Dejte si čas a vybírejte dobře. Není třeba jít hned do první banky, nemusíte jít ani do té “vaší”. Stávající banka vám totiž nutně nemusí nabídnout to nejlepší. Je proto třeba se výběru hypotéky chvíli důkladně věnovat a věřte, že pak můžete dosáhnout na velmi dobré podmínky. Efektivní způsob, jak podmínky u jednotlivých bank zjistit, je využití internetových srovnávačů. Během chvilky vám nabídnou všechny potřebné informace.
Než si vyberete nemovitost, na kterou si chcete půjčit, zamyslete se nad maximální částkou, kterou jste schopni každý měsíc splácet. Bude to totiž váš pravidelný náklad na opravdu dlouhou dobu. Hypotéka s vámi bude i ve chvíli, kdy se vám nemusí dařit tak dobře jako dnes. A to je nutné dobře zvážit.
K hypotéce se vážou ale i další náklady. Třeba účet k úvěru. Ověřte si, zda jej musíte k úvěru mít a pokud ano, kolik vás bude stát. Banky si můžou účtovat i poplatky za další služby týkající se zařízení půjčky. Dalším nákladem bude i pojištění nemovitosti.