Životní pojištění je jeden z nejdůležitějších a paradoxně nejčastěji opomíjeným finančním produktem na trhu. Řada lidí jej vidí jako zbytečný výdaj nebo si nepřipouští, že by se někdy mohli potýkat s vážnější nemocí či zraněním.
Velkou výhodou současného finančního trhu je, že všechny pojišťovny nabízí u svých životních pojištění úpravu parametrů i během pojistné doby. Co to konkrétně znamená? To, že si ve třiceti můžete uzavřít pojištění na nižší částku a jakmile rodinná situace dovolí, pojistnou částku si zvýšíte. V mladém věku, kdy máte spoustu výdajů (hypotéku na dům, péče o děti, mateřskou místo běžného příjmu atd.) vás pojištění nezabolí a jakmile děti vylétnou z hnízda, můžete myslet primárně na vlastní blahobyt.
O tomhle už jste nejspíš slyšeli; stát podporuje životní pojištění nemalými daňovými výhodami. Při splnění státem stanovených podmínek pro životní pojištění si můžete každý rok odečíst od základu daně z příjmu pojistné, které jste zaplatili, a to z původních 12 000 na nynější maximum 24 000 korun. To už je slušný benefit, ne?
… že vaše životní pojištění bude správně nastaveno. Základem je nastavit pojistnou částku na alespoň dvojnásobek vašeho ročního příjmu! A velkou roli hraje také váš věk. S uzavřením životního pojištění byste neměli příliš otálet – ideální je jej sjednat do třiceti let. Čím později totiž životní pojištění uzavřete, tím větší je riziko, že u pojišťovny nedosáhnete na takovou smlouvu, jakou ideálně potřebujete.
Nemá smysl strašit možnými scénáři – ty si většina z nás umí představit až příliš snadno. Podnikatel, rodič nebo majitel nemovitosti na hypotéku dobře ví, že závazek si vždy žádá jistou dávku odpovědnosti. Takže když už investujete tolik času, peněz i emocí do své kariéry, bydlení, své rodiny či firmy, byla by škoda se o to vše nechat připravit nešťastnou náhodou.