Dlouhodobý investiční produkt
11. 01. 2024

Dlouhodobý investiční produkt

Od ledna 2024 dochází k významné změně v oblasti možností zajištění se na stáří. Nově bude možné své investice zařadit do výhodného daňového režimu označeného jako dlouhodobý investiční produkt, zkráceně DIP.

Režim DIP bude možné využít na některé typy investičních nástrojů, jako jsou akcie, ETF nebo podílové listy různých fondů. Naopak vypadávají korporátní dluhopisy či jiné cenné papíry, které nejsou veřejně obchodované. 

Klíčové parametry

DIP je  je stávající nebo aktualizovaný produkt, na který bude možné čerpat daňové odpočty. Tyto odpočty si bude moci klient uplatňovat, pokud délka trvání produktu bude 10 a více let a zároveň čerpání prostředků z produktu nastane nejdříve po dosažení 60 let věku klienta. Ve třetím důchodovém pilíři také dochází ke změně podmínek ze současných minimálních 60 měsíců trvání na 120 měsíců trvání. 60 let věku klienta jako podmínka pro čerpání se zachováním daňových úlev zůstává zachována. DIP bude mít při dodržení stanovených podmínek stejné daňové zvýhodnění jako penzijní produkty či životní pojištění.

Kdo bude DIP nabízet?

DIP budou moci nabízet licencované společnosti, které již nyní nabízí investiční a spořící produkty. Jedná se především o banky, družstevní záložny, investiční společnosti, obchodníky s cennými papíry a fondy. Všechny poskytovatele bude registrovat Česká národní banka a jejich seznam bude k dispozici na webu ČNB, což zajistí lepší přehled jak pro investory, tak pro orgány veřejné správy.

Daňové zvýhodnění 

Daňové zvýhodnění v DIPu je hlavním motivačním prvkem proč si DIP určitě založit. Pro klienta je první výhodou při investování prostřednictvím DIPu sleva na dani, přesněji možnost odpočtu ze základu daně do výše 48.000 Kč ročně. Tento limit bude nově společný pro všechny produkty určené pro investování a spoření na penzi, tedy kromě DIPu i pro penzijní připojištění (PP), doplňkové penzijní spoření (DPS) či životní pojištění (ŽP). Výhodou DIPu oproti některým dalším produktům je, že není stanovena pro daňové zvýhodnění žádná spodní hranice, která je v PP a DPS 1.000 Kč měsíčně a nově bude 1.700 Kč měsíčně. Uplatnit tak půjde investice ji od minimálních částek. Z výpočtu daňové úlevy vyplývá, že pokud bude mít investor pouze DIP, při investici 4.000 Kč měsíčně na dani ušetří 7.200 Kč za rok.

Příspěvek zaměstnavatele

Další vlastností je možnost příspěvku zaměstnavatele, pro kterého je výhodou odpuštění platby sociálního a zdravotního pojištění z příspěvku zaměstnanci až do výše 50.000 Kč ročně. Tento limit opět platí, stejně jako u daňového zvýhodnění klienta, na všechny produkty investování či spoření na stáří dohromady. Pokud tedy dá zaměstnavatel svému zaměstnanci ročně 50.000 Kč na investice do DIPu, získá zaměstnanec v čistém bezmála dvojnásobek částky, kterou by jinak získal po zdanění a odvodech v čisté mzdě. Z hlediska celkového zdanění je pak důležité i to, že časové testy zůstávají u DIP zachovány dle specifik jednotlivých cenných papírů v portfoliu. Po uplynutí 3 let jsou tedy výnosy zpravidla u DIP osvobozeny.

VyplňteVyberteVyřešeno!