Dovolená: Průkaz zdravotní pojišťovny ani v zemích EU nestačí
11. 06. 2014

Dovolená: Průkaz zdravotní pojišťovny ani v zemích EU nestačí

Dovolená v zahraničí se blíží. I když jedeme do zemích Evropské unie a vlastníme Evropský průkaz zdravotního pojištění, měli bychom počítat s možností, že budeme muset hradit zdravotní péči na místě v hotovosti. S cestovním pojištěním problémy odpadají.

Průkaz zdravotní pojišťovny ani v zemích EU nestačí
Cestovní pojištění si zařiďte i do zemí Evropské Unie

Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí v zemích Evropské unie, v zemích Evropského hospodářského prostoru a dalších několika zemích jen nutnou péči.

Můžeme se nechat ošetřit pouze v zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Hrazení nákladů se navíc týká pouze lékařsky nezbytné zdravotní péče. Zároveň jsme povinni hradit stejnou spoluúčast jako místní, která je v mnoha zemích vysoká. I případný převoz domů si musíme zaplatit ze svého.

Vždy je přitom poměrně levná jistota uzavřít cestovní zdravotní připojištění. Jak vyplývá z průzkumu ERV Evropské pojišťovny, bez něj jezdí na dovolenou 14 procent Čechů. Během tří letních měsíců nahlásí klienti u cestovního pojištění 55 procent všech pojistných událostí z celého roku.

Komplikace si dovolenou neberou

Úrazy, onemocnění či jiné komplikace si na rozdíl od nás dovolenou neberou. Zdravotní komplikace na dovolené mají zpravidla podobu úrazu. Časté jsou také střevní a trávicí obtíže, infekce dýchacích cest a ORL, srdeční a cévní potíže. Základní typ cestovního pojištění zpravidla pokrývá veškeré léčebné výlohy v případě náhlého onemocnění, úrazu nebo smrti.

Průkaz zdravotní pojišťovny ani v zemích EU nestačí
V průměru na letní dovolené Češi stráví osm a půl dne. Kompletní pojištění na běžnou dovolenou v Evropě vyjde na 400 až 800 korun na osobu, přičemž náklady na léčení můžou jít i do statisíců.

Průměrné náklady na lékařské zákroky českých turistů v zahraničí loni stouply v průměru o deset procent. Za ambulantní ošetření průměrně klienti zaplatili 8 500 korun, při hospitalizaci pak průměrná škoda činila 66 000 korun (dle údajů pojišťovny Allianz). Výjimkou pak v jednotlivých případech nejsou ani statisícové částky.

K dispozici máme díky cestovnímu pojištění služby asistence, a to v českém jazyce. Její pracovníci nám doporučí vhodné zdravotnické zařízení, mohou za nás komunikovat s lékaři, v případě nutnosti zajistí náš transport domů atd. Můžeme také využít asistence při komunikaci s policií nebo místními úřady.

Například cestovní pojištění ProCesty od Wüstenrot včetně nonstop asistenční služby je připraveno nám pomoci v každé situaci. Stačí si jednoduše vybrat na jejich webových stránkách z nabídky připravených balíčků.

Nejvíc pojistných událostí hlásí čeští turisté z Egypta, Řecka a Turecka, turisté z Egypta přitom nahlašují dvakrát více škod než v ostatních destinacích. Cestovní pojištění by vždy mělo odpovídat podmínkám země, do níž míříme, a aktivitám, které plánujeme dělat.

Možnosti připojištění

Podle toho, jakým činnostem se chceme na cestě věnovat, bychom měli zvážit doplnění základního typu o tzv. připojištění. Pokud se chystáme na dovolené sportovat, měli bychom zjistit, zda se nejedná, z pohledu pojištění, o rizikovou aktivitu, na kterou je třeba se připojistit.

Připojištění může spočívat i v tom, že své pojištění rozšíříme o storno zájezdu či si připojistíme zavazadla. Doporučováno bývá i připojištění odpovědnosti za škodu.

VyplňteVyberteVyřešeno!