Spořicí účty představují jistotu, zhodnocení je ale mizivé. Investice do firem, které jsou v posledních letech hodně oblíbené, jsou v tomto směru často mnohem zajímavější…
Současný ekonomický růst představuje dobré podmínky pro investice. A nejsou to jen společnosti, které vkládají peníze do vlastního rozvoje, nezřídka totiž jde i o případy individuálních investorů, jimž se zamlouvá celkový možný výnos. Firemní dluhopisy navíc nabízí značné možnosti – investovat formou dluhopisů tak můžete do mnoha různorodých oborů podnikání.
Cenný papír vydávaný konkrétní firmou, který dopřeje dostatek prostředků na pokrytí různých podnikatelských aktivit. I tak by se dal označit klasický firemní dluhopis, jenž může financovat skutečně ledacos – od výstavby nemovitosti až třeba po vývoj softwaru. Emitent dluhopisu má řadu různých forem. Minimální možná investice ale rozhodně není “pouze” v řádu tisíců. Na tuto investici si jako základní kapitál připravte spíše několik desítek tisíc korun, přičemž její horní hranice je takřka neomezená.
A co úroky? Řádově šest až devět procent ročně, což znamená zisk v úplně jiné rovině než u spořicích účtů a termínovaných vkladů. Záleží na riziku, které investor podstupuje, ne vždy je totiž zaručen úspěch. Proto je třeba postupovat opatrně ve vztahu ke společnostem bez delší historie, zejména pak k těm, které mluví o zaručeném zisku. Zde je nutné být skutečně obezřetný.
Investice může mít různou podobu, odvážnější lidé pak jistě vloží peníze i do nějakého začínajícího, ale velmi nadějného projektu. Zde je potenciální riziko, ale také míra případného zhodnocení, poměrně dost vysoko. Pokud investoři vsadí na správného koně, nabízí se opravdu mimořádný výdělek. Další možností jsou také speciální P2B investiční platformy, které jsou variací na oblíbenou P2P variantu nebankovních půjček. Zajištění nemovitostí v majetku firmy dává investorům určitou jistotu, zájem tedy konstantně roste. A to jistě i proto, že je možné investovat i nižší částky, klidně v řádu stokorun nebo tisícikorun.