Jeden z hlavních nástrojů monetární politiky centrální banky jsou úrokové sazby. Česká národní banka přistoupila na začátku srpna k jejich zvýšení pod tlakem zvyšující se inflace a očekávaného oslabení růstu ekonomiky. Jaký to bude mít dopad na trh, potažmo na koncového zákazníka? Vyzpovídali jsme finančního analytika ChytryHonza.cz Karla Kotouna.
Zatím ne. Ačkoliv se jedná o velmi silný nástroj a zprávu pro finanční trhy, jeho dopad bývá často zpožděný. S ohledem na maloobchodní trh. Zpoždění dosahuje v průměru devět až 12 měsíců. Dalším důvodem delší reakční doby je to, že jsou tuzemské banky velmi dobře zásobeny depozity neboli peněžními zásobami, bankovními vklady. O čemž svědčí i fakt, že české domácnosti měly v květnu u bank uložen historicky nejvyšší objem vkladů, který dosáhl 4,4 bilionu korun.
Dá se to přisoudit rekordně nízkým sazbám, ale zároveň i přebytku likvidity u bankovních ústavů. Pro představu, z tohoto objemu tvořily termínované vklady 24 % a třeba spořící účty pouhé 1 %.
Zjevné je, že teď české banky nemají zájem tuzemské zákazníky příliš motivovat. Zatím. Lze ale očekávat, že v prvním čtvrtletí příštího roku se situace začne otáčet a sazby na spořících účtech porostou u většiny bank.