Pojištění auta: Co zahrnuje a jak získáte náhradu škody co nejdříve
29. 08. 2018

Pojištění auta: Co zahrnuje a jak získáte náhradu škody co nejdříve

Finanční krytí úrazu, pojištění škody na majetku nebo asistenční služby – to jsou jen 3 důvody z mnoha, proč byste měli mít sjednané opravdu dobré pojištění na auto. A víte, jak pojistnou událost v případě potřeby správně nahlásit?

Pojištění auta je tu zjednodušeně řečeno proto, aby pokrylo škody způsobené provozem vozidla. Jeho zákonem danou částí je povinné ručení. Toto povinné pojištění vozidel pokrývá ale pouze základní rizika. Bez havarijního pojištění nedostanete od pojistitele za škodu na svém vozu vůbec nic. Na co přesně se každé z nich vztahuje, se dozvíte zde.

Co když už došlo k pojistné události? Pokud od pojišťovny očekáváte plnění, je třeba nehodu především nahlásit.

Jak probíhá likvidace pojistné události

Pokud nehodu nešetřila policie, vždy je nutné mít vyplněný formulář Záznam o dopravní nehodě. Událost je samozřejmě nutné pojišťovně oznámit. Zde záleží, zda jste v danou chvíli viníkem nehody nebo naopak poškozeným.

Jsem viník:

Pojistnou událost nahlásíte pojišťovně, u které jste si vy sjednali povinné ručení.

Jsem poškozený:

Škodu ohlásíte té pojišťovně, u které má viník nehody uzavřené povinné ručení.

V případě, že hlásíte pojistnou událost, která je kryta havarijním pojištěním (vandalizmus, srážka se zvěří…) nebo připojištěním (například pád stromu na vozidlo), pak té pojišťovně, u které jste si sjednali tento typ pojistky.

Jak škodu hlásit:

Máte hned několik možností: přes online formulář na webu dané pojišťovny, telefonicky nebo osobně vyplněním příslušného formuláře na pobočce pojišťovny.

Co hrozí při při nesjednání povinného ručení

Protože je povinné ručení opravdu povinné, v případě, kdy řidič pojistku nemá, by se měl připravit na sankce v řádu desítek tisíc korun. Na současném trhu je možné vybírat z nabídky různých pojistitelů, srovnání povinného ručení je pak pro motoristy otázkou číslo jedna. Nastavit vhodnou pojistku za rozumný peníz je totiž klíčové.

Havarijní pojištění auta může zahrnovat i kompenzaci škody způsobené přírodními živly, například pádem stromu.

Ušetřit na připojištění se nevyplácí

Je pravdou, že sjednáním povinného ručení splníte literu příslušného zákona a teoreticky se nemusíte o nic dalšího starat. Připojištění ale nejčastěji vyjde řádově na stokoruny ročně. Jde o nesrovnatelně nižší částku, než kterou byste zaplatili v rámci řešení vaší odpovědnosti za škodu některé z výše uvedené nepříjemnosti z vlastní kapsy.

Pohlídejte si pojistné limity

Každá smlouva je samozřejmě nastavená jinak, kromě cenovky za roční pojistné je tu ale ještě jedna velmi důležitá cifra. Jde o pojistné limity, které si lze sjednat v několika různých variantách – a od toho se pak samozřejmě odvíjí cena pojištění (byť jde o relativně nízké rozdíly). – a také případné pojistné plnění. Zákon stanovuje minimální pojistný limit, jenž činí celkem 35 milionů korun pro škodu na zdraví na každého jednoho účastníka nehody. Stejný limit je pak používán i při věcné škodě, v případě více poškozených se pak ale částky sčítají. Nejvyšší možné hodnoty jsou zde obvykle na hranici 100 milionů korun, což se může vyplatit například při častých cestách na západ od našich hranic.

Představte si, že zaviníte nehodu, při které se srazíte s řidičem sedícím za volantem nejnovějšího BMW za několik milionů. Způsobíte mu vážnou škodu na majetku i zdraví a on si na vás najme tým skvělých právníků. Pravděpodobně proti nim nebudete mít u soudu šanci. A vzpomínat v tu chvíli na chybu v podobě snahy ušetřit na pár set korun na pojistných limitech při sjednávání smlouvy bude už opravdu poněkud pozdě.

Celoroční, nebo krátkodobé povinné ručení?

Nejčastější sjednanou variantou bude asi roční pojištění vozidla, ale pokud jezdíte pouze určitou část roku, zvolit můžete tzv. sezónní povinné ručení. Nebudete tak platit za měsíce, kdy auto nepoužíváte. Nejlevnější povinné ručení nemusí být automaticky nejvýhodnější, ale asi každý řidič chce samozřejmě ušetřit. Pokud nejste spokojeni s cenou za roční pojistné u stávajícího pojistitele, není nic snazšího než využít online nezávislý srovnávač. Ten napoví o dalších alternativách na českém trhu a nejlepší nabídce právě pro vás.

Kolik pojistka stojí

Samotná cena povinného ručení se odvozuje nejen od délky, kdy sedíte za volantem nebo od faktu, jestli (ne)máte za sebou více pojistných událostí.

Důležitou roli hraje i vozidlo, konkrétně jeho stáří nebo výkon, a také místo bydliště pojištěnce i jeho aktuální věk. Jednotlivé kraje se mohou v cenách hodně lišit. Do ceny, která se může s ohledem na vývoj na trhu meziročně hodně změnit, promluví pochopitelně i sjednané připojištění.

Nižší cena při sjednání online

Cenová hladina autopojištění se může měnit nejen v závislosti na tom, zda budete jezdit zcela bez nehod. Snížit cenu pojištění auta může i odpovídající zabezpečení, stejně jako sjednání dalších smluv u té či oné pojišťovny (tedy ještě cestovní, úrazové nebo životní pojištění a podobně).

Delší smlouva šetří další peníze

Ušetříte i při roční frekvenci placení – oproti například pololetní nebo čtvrtletní. Pokud smlouvu sjednáte po internetu, bude to obvykle také znamenat určitou slevu. Vše je tak totiž mnohem jednodušší pro obě strany, a to nejen z pohledu administrativy.

Sjednání pojistné smlouvy online obvykle zajistí nižší cenu.

Přejít ke konkurenci je jednoduché

Pokud se vám bude zamlouvat nabídka jiné pojišťovny, můžete ji samozřejmě využít. Stávající pojistitel vám nesmí bránit, o bonusy povinného ručení nepřijdete a nebudete muset hradit žádný poplatek.

Myslete ale na písemnou výpověď stávající smlouvy

Pojistnou smlouvu je nutné vypovědět písemnou formou, nejčastěji ke konci pojistného období. V tom případě by měla být doručena osobně či poštou přinejmenším šest týdnů před tím, než smlouva o pojištění vyprší. Nová smlouva u jiné pojišťovny pak vstoupí v platnost od prvního dne, který bude následovat.

VyplňteVyberteVyřešeno!