Budete v nejbližší době řešit pojištění majetku? Nebo už vám na stole leží návrh pojistné smlouvy pojištění domu? Matou vás odborné výrazy jako povodňová zóna nebo povodňová mapa, zóna 1 a další… Jednoduše vás provedeme tématem a poradíme, kde a jak zjistit v jaké povodňové zóně se nachází vaše nemovitost.
Povodňové mapy používají pojišťovny jako jeden ze zdrojů pro výpočet a stanovení cen pojistného u pojištění domácnosti i samotné nemovitosti. Mapy zjednodušeně ukazují rizikové zóny zasažení daného území povodní nebo záplavou na území České republiky. Česká asociace pojišťoven vytvořila 4 povodňové zóny, kdy v zóně 1 je pravděpodobnost výskytu velké vody nejnižší, v zóně 4 nejvyšší.
Už jste slyšeli, že dané území zasáhla např. stoletá voda? Povodňové mapy rozlišují čtyři zóny:
Vymezení zón se odvíjí od měření, která proběhla v minulosti a stupně rizika zaplavení vodou. Program povodňových map pokrývá celé území ČR, veškeré vodní toky, kde hrozí vznik škody v důsledku zaplavení. Například stoletou vodou je v České republice ohroženo přibližně 400 tisíc lidí ve více než 3 000 obcích.
Povodňovou zónu určuje povaha terénu, vzdálenost a převýšení toků v okolí, jejich průtok a mohutnost, velikost sběrného území toku a výskyt trvalých protipovodňových zábran.
V případě, že je vaše nemovitost v zóně 1, je velmi nepravděpodobné, že by vás postihla povodeň a mohlo dojít k poškození vašeho majetku. V povodňové zóně 2 hrozí nízké riziko vzniku povodně. Proto v některých případech, dle uvážení pojistitele, může dojít k navýšení pojistného.
Povodňová zóna 3, to už je oblast, kde pojišťovny zpozorní. Střední riziko výskytu povodní může znamenat, že některé pojišťovny nemovitost nepojistí nebo ano, ale za výrazně vyšší pojistné. Případně ve variantě nižšího pojistného krytí nebo za podmínky osobní návštěvy pracovníka pojišťovny, který si nemovitost a její polohu osobně prohlédne. V povodňové zóně 4 existuje velmi vysoké riziko vzniku povodní a bývá zpravidla nepojistitelná.
Sami si můžete zkontrolovat, v jaké zóně se nachází vaše nemovitost. Na webu České asociace pojišťoven to jde snadno online. Ovšem pozor, ČAP upozorňuje, že informace v mapách jsou standardem ČAP a jednotlivé pojišťovny z nich nemusí pro cenovku pojištění vycházet zcela, ale mohou pracovat i s vlastními daty, například z analýz pojistných událostí z minulých období.
Povodně jsou v České republice nejrizikovějším přírodním živlem. Proto je věnována značná pozornost protipovodňové ochraně. Včasným varováním občanů je možné snížit povodňové škody. Proto podle Vodního zákona (254/2001 Sb.) vznikla Hlásná povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu, která informuje o nebezpečí, průběhu a vývoji povodně. Monitoruje aktuální situaci v povodí, připravuje hydrologické předpovědi a vydává výstrahy v případě hrozící povodně.
Na závěr, pokud před sebou máte návrh pojistné smlouvy pojištění nemovitosti nebo domácnosti, zkontrolujte si na webových stránkách ČAP, v jaké povodňové zóně se nachází vaše nemovitost, a bude-li ve vašem návrhu zóna jiná, dotazujte se, proč to tak je přímo pojistitele. V našem srovnávači pojištění můžete na jednom místě vidět, která pojišťovna vás před povodní a záplavou pojistí.