Investice do digitálních měn láká mnoho lidí toužících po zisku. Znáte všechna reálná rizika? Neznalost zákona totiž neomlouvá ani při tomto typu obchodů.
Kryptoměna sice obsahuje ve svém názvu slovo měna, ale o měnu v pravém slova smyslu nejde. To znamená, že není považována za všeobecně přijímaný platební prostředek na určitém území, například státu.
Z hlediska právních předpisů se tedy v České republice nejedná o měnu, ale o věc, jak ji specifikuje § 489 a násl. Občanského zákoníku. Než se pustíte do obchodování s virtuální měnou, uvědomte si své finanční možnosti a výši rizika, které jste ochotni akceptovat a také vlastní finanční gramotnost.
Vidina zisku je sice lákavá, ale bezhlavě se pustit do obchodování s digitální měnou v případě, že o ní mnoho nevíte, může ve výsledku hodně bolet. Řada finančních odborníků se shoduje, že celý obchod s Bitcoiny, ale i dalšími kryptoměnami, je nafouknutá bublina a lidé neznalí dané problematiky na to mohou tvrdě doplatit.
S financemi je třeba umět hospodařit a starat se o ně, to víme všichni. Pokud zrovna nepatříte mezi ostřílené finančníky, může vám při držení kryptoměny klidně hrozit i krádež. O své Bitcoiny, či jinou verzi kryptoměny, můžete snadno přijít, zapomenete-li kód do své peněženky či ztratíte heslo. Na kryptoměny se také nevztahuje pojištění vkladu – jako je tomu ze zákona u bank – a obchodování s virtuální měnou probíhá bez zákonného dohledu.