Risk je zisk: Platí to i v případě kryptoměny?
15. 02. 2018

Risk je zisk: Platí to i v případě kryptoměny?

Investice do digitálních měn láká mnoho lidí toužících po zisku. Znáte všechna reálná rizika? Neznalost zákona totiž neomlouvá ani při tomto typu obchodů.

Z hlediska zákona a daní se v případě kryptoměny v ČR nejedná o měnu, ale o věc.
Z hlediska zákona a daní se v případě kryptoměny v ČR nejedná o měnu, ale o věc.

Kryptoměna jako věc

Kryptoměna sice obsahuje ve svém názvu slovo měna, ale o měnu v pravém slova smyslu nejde. To znamená, že není považována za všeobecně přijímaný platební prostředek na určitém území, například státu.

Z hlediska právních předpisů se tedy v České republice nejedná o měnu, ale o věc, jak ji specifikuje § 489 a násl. Občanského zákoníku. Než se pustíte do obchodování s virtuální měnou, uvědomte si své finanční možnosti a výši rizika, které jste ochotni akceptovat a také vlastní finanční gramotnost.

Vidina zisku je sice lákavá, ale bezhlavě se pustit do obchodování s digitální měnou v případě, že o ní mnoho nevíte, může ve výsledku hodně bolet. Řada finančních odborníků se shoduje, že celý obchod s Bitcoiny, ale i dalšími kryptoměnami, je nafouknutá bublina a lidé neznalí dané problematiky na to mohou tvrdě doplatit.

Rizika “hry” s Bitcoiny a dalšími kryptoměnami

  • Výkyvy trhu – Při obchodování s virtuální měnou jsou zatím zřetelné větší výkyvy cen než například u obchodování s akciemi.
  • Cenový rozdíl – Rovněž je větší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou a obchoduje se na mnoha místech.
  • Obchody bez licence – Oproti burze mohou trh s kryptoměnou organizovat osoby bez licence.
  • Vysoká cena za transakci – Nevýhodou jsou také vysoké transakční náklady, které mohou později vyústit v problém s jejich globálním využitím. Každá transakce je totiž energeticky náročná. Při “těžbě” i transakcích s kryptoměnami jsou potřeba super výkonné počítače, které spotřebují obrovské množství elektrické energie.
  • Regulace – Ze strany centrálních bank a států dochází při těchto obchodech ke zvýšení regulací. Některé komerční banky dokonce blokují uživatelům platební karty, aby jejich prostřednictvím nedocházelo ke koupi kryptoměn.
  • Volnější podmínky – Pro vydání kryptoměny není potřeba splňovat určité parametry, například vydání prospektu a emisních podmínek schválených příslušnými orgány nutných při uvádění emise cenných papírů k obchodování na burze.

Lehkomyslnost se nevyplácí

S financemi je třeba umět hospodařit a starat se o ně, to víme všichni. Pokud zrovna nepatříte mezi ostřílené finančníky, může vám při držení kryptoměny klidně hrozit i krádež. O své Bitcoiny, či jinou verzi kryptoměny, můžete snadno přijít, zapomenete-li kód do své peněženky či ztratíte heslo. Na kryptoměny se také nevztahuje pojištění vkladu – jako je tomu ze zákona u bank – a obchodování s virtuální měnou probíhá bez zákonného dohledu.

VyplňteVyberteVyřešeno!