Konec roku bývá obdobím účtování a rozjímaní, časem podívat se zpět. U toho by ale nemělo zůstat. S novým rokem za dveřmi je načase podívat se také dopředu a stanovit si reálné finanční cíle, kterých chce člověk nejen v příštím roce dosáhnout. Může to být třeba předsevzetí ohledně spoření.
Není těžké přijít na rozumné novoroční předsevzetí, za které by si člověk ve stáří poděkoval. Takové předsevzetí může být závazek začít si spořit na penzi a nespoléhat jen na stát. Začít včas řešit, kam a kolik peněz ukládat. Jenže třetina Čechů si na stáří vůbec nespoří.
Na začátku je třeba vzít v úvahu dosavadní příjmy a výdaje, podle kterých si každý může vytvořit rozpočet a při jeho dodržování snáze šetřit a pravidelně spořit. Každá odložená koruna se počítá. Důležité je však začít s odkládáním peněz včas.
V Česku dlouhodobě patří mezi nejvyužívanější finanční produkty spoření na penzi. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Státní příspěvek a minimální poplatky z něj dělají v současné době téměř bezkonkurenční produkt na stáří pro každého staršího 18 let.
Na tisícikorunu měsíčně je doplňkové penzijní spoření ideální nástroj. Jeho jednoznačným trumfem je právě státní podpora. Dokonce tak velkým, že většina účastníků spoření sjednává hlavně kvůli ní.
Se státním příspěvkem, možnou daňovou úlevou a možným příspěvkem zaměstnavatele je prostě doplňkové penzijní spoření velmi zajímavým spořícím produktem. Příspěvek od zaměstnavatele patří k oblíbeným benefitům českých zaměstnanců a pobírá ho každý pátý.
Doplňkové penzijní spoření se navíc od ledna dočká vylepšení svých podmínek. Kromě toho, že k vložené tisícovce stát přispívá 230 korunami (ročně až 2760 korun), si lidé budou moci při podávání daňového přiznání odečíst další dvě tisícovky místo jedné, tedy ročně 24 tisíc korun místo současných 12 tisíc korun.
Doplňkové penzijní spoření je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a nenabízí výsluhovou penzi. S volbou investiční strategie si lidé obvykle hlavu příliš nelámou a zůstávají především v konzervativním fondu.
Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a ani nevyplácí polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.
Penzijní spoření je velmi flexibilní. Každý má možnost si kdykoliv upravit výši svých příspěvků a opakovaně je možné měnit i strategii spoření.