Úraz nebo nemoc sem tam skolí každého. Ale většinou se z angíny nebo zlomeniny za pár týdnů vylížeme a náš rodinný rozpočet to ani nepocítí. Co když se ale pracovní neschopnost protáhne a následky jsou trvalé? Většina lidí na takový výpadek v příjmu není připravena. Dobré životní pojištění ale ano…
Měli jste někdy v práci neschopenku? Zlomená ruka, angína nebo chirurgický zákrok. Pár dní volna jistě uleví, ale čeho je moc toho je příliš. Delší léčba, trvalé následky nebo dokonce invalidita a s nimi spojená absence v zaměstnání – tehdy zranění či nemoc zabolí i finančně.
A právě od toho je tu životní pojištění. Ovšem pozor. S tím si nekupujete to, že při každé sebemenší bolístce získáte od pojišťovny finanční krytí. Pojistka se vztahuje jen na vážná rizika jako je invalidita, pracovní neschopnost či smrt.
Proto pojišťovnu zajímá primárně délka léčby a pracovní neschopnosti. Radujete se, protože vaše rýma trvá věčnost? Na peníze máte nárok až od 15. či spíše 20. dne pracovní neschopnosti, která navíc musí trvat alespoň 29 dní. Proč? Protože z pohledu pojišťovny vás výpadek příjmu kratší než jeden měsíc existenčně neohrozí.
Takže pokud máte z nešikovného pádu komplikovanou zlomeninu nohy a neschopenku vám lékař vystaví na osm týdnů klidu na lůžku, pojišťovna vám uhradí pojistnou částku za pět týdnů.
Většina pojišťoven má maximální pojistnou dobu jeden rok, lze ale najít i nabídky s maximem dvou let. Že je to už příliš dlouhá doba? Bohužel je třeba počítat s tím, že úřadům nějaký čas (často několik měsíců) trvá, než vám například uznají invaliditu a s ní spojenou finanční podporu. Proto se delší pojistná doba může vyplatit.
Pozornost také věnujte výlukám z pojištění. Problematické bývají neduhy, které lze, laicky řečeno, nasimulovat. Často to bývají chronické bolesti zad, tzv. pracovní vyhoření nebo i rizikové těhotenství, kdy si někteří zaměstnavatelé pletou překážky v práci a neschopenku.
A svou roli hrají také okolnosti pracovní neschopnosti. Pokud si například ublížíte pod vlivem alkoholu, má pojišťovna nárok vám pojistné plnění snížit.
To je samozřejmě relativní. Záleží na mnoha okolnostech, od vaší zdravotní kondice až po věk. Pokud ale neusnete na vavřínech a pořídíte si pojištění ještě v mladém věku, nemusíte za něj dát více než 700 korun měsíčně. Ideální je využít služeb srovnávače a porovnat aktuální nabídky – podle ceny i šíře krytí.
Pokud jste na pravidelném měsíčním příjmu existenčně závislí vy, natož vaše rodina, není životní pojistka možnost, ale dokonce nutnost. Pokud ale máte dostatečné úspory nebo pravidelný zisk z investic, nemusíte do životní pojistky investovat tolik peněz. Je nicméně více než rozumné si ji pořídit. Spoléhat se jen na štěstí a jeden příjem se nemusí vyplatit nikomu.