Vše o pojištění auta do zahraničí
18. 12. 2018

Vše o pojištění auta do zahraničí

Autem do ciziny? Zjistěte vše, co je důležité vědět o pojištění auta do zahraničí. Bude vám platit povinné ručení v zahraničí? Dovolená může začít. 😎

Autem za hranice? Tak pozor. Bez pojištění auta do zahraničí možná zažijete dobrodružství, po kterém na cestách zrovna netoužíte. V Čechách jezdí podle dat neuvěřitelných 7 600 000 aut s povinným ručením. Provoz v ostatních zemích bude ještě hustší. Aby byla cesta bezpečná, zkontrolujte si před odjezdem autopojištění do zahraničí. Co se mimo jiné dozvíte?

  • Do jakých zemí mi platí české povinné ručení?
  • Jak si zařídit havarijní pojištění do zahraničí?
  • Co to je hraniční pojištění?
  • Na kolik korun vyjde taková běžná bouračka?

Čtěte dál. Kompletní pojištění do zahraničí se skládá ze tří částí – povinného ručení, havarijního pojištění a cestovního pojištění. Teď si je postupně projdeme.

1. Povinné ručení do zahraničí

Povinné ručení vám na cestách však zajistí klid. V případě karambolu zaplatí způsobenou škodu, která může jít v některých případech do desítek milionů. Obzvlášť v případech újmy na zdraví nebo způsobení trvalých následků jsou částky astronomické. Nezapomínejte ovšem, že bez havarijního pojištění pojišťovna proplatí jen škodu způsobenou druhým.

A co když ten naproti vám pojištěný nebyl? Nevadí, protože systém počítá i s těmito případy. Část plateb za povinné ručení jde pro jistotu do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, který škodu na území ČR i přesto zaplatí. V zahraničí je princip stejný. Obraťte se na garanční fond, kde se nehoda stala. Jak v ten moment správně postupovat, vám poradí asistenční služba vaší pojišťovny. Pomůže s tlumočením, sežene kontakty apod.

Platnost povinného ručení v zahraničí – seznam zemí

Když někoho nabouráte, zodpovídáte za způsobenou škodu, ať jste, kde jste. A protože povinné ručení je platné jen v některých zemích, raději si zkontrolujte, jestli vás bude krýt.

Obecně platí, že povinné ručení vás v zahraničí kryje ve všech členských státech Evropského hospodářského prostoru (EHP) plus států na seznamu prováděcí vyhlášky Ministerstva financí. Na obrázku vidíte země EHP. Tady vám pojištění auta v zahraničí bude platit.

Mapa zemí EHP, kde automaticky platí pojištění do zahraničí.

Pro lepší pochopení jsou země rozdělené do 4 barev:

  1. Modře – Členové EHP v EU
  2. Oranžově – Prozatímní členové EHP v EU
  3. Zeleně – Členové EHP mimo EU, členové ESVO
  4. Fialově – Speciální výjimka.

Na první pohled jsou v EHP země Evropské země, ale i další, jako je například Lichtenštejnsko nebo Norsko. Kompletní seznam zemí, kam můžete v klidu odjet, je:

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko.

Víte, že…

Švýcarsko sice dohodu neratifikovalo, ale součástí zelenokaretního systému pojištění je taky.

Ministerstvo financí vydalo ještě jeden seznam několika států mimo EHP, kde ale povinné ručení platí také. Je to:

Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán.

Pokud se chystáte odjet do jedné z těchto zemí, máte 100% jistotu, že vás na cestě do zahraničí povinné ručení bude krýt.

Země na zelené kartě

Státy, kam můžete, jsou uvedené i na zelené kartě. Všimněte si, že tam jsou i další státy, které v seznamu EHP nejsou – Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko, Tunisko. Pokud značka této země není na zelené kartě přeškrtnutá, máte „zelenou“. V případě těchto států je totiž na rozhodnutí pojišťovny, jestli pojištění auta v cizině bude krýt nebo ne. Informaci si před odjezdem ověřte.

Zelenou kartu si nezapomeňte vzít ani na cestu do zahraničí!

2 způsoby, jak okamžitě zjistit platnost povinného ručení

Aby krylo, musí být platné. Pamatujte, že při jízdě ve vozidle bez povinného ručení u nás řidiči hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 korun. Při kontrole 1 500 do 3 000 korun a při nehodě zaplatí nepořádný řidič vše z vlastní kapsy. Takhle si cestu do zahraničí nepředstavujete, je to tak?

Na pár kliků na internetu

Zkontrolujte si platnost povinného ručení online. Jestli vám vydrží platnost povinného ručení i do ciziny si zjistíte na stránkách ČKP. Stačí zadat registrační značku a uvést datum, ke kterému má povinné ručení platit.

Formulář České kanceláře pojistitelů využijete i na cestách. Adresu si zapište. V případě, že do vás cizinec nabourá a od místa nehody ujede, dohledáte si ho podle značky. Sice je to nepříjemná situace, ale právě pro ně zřídila Česká kancelář pojistitelů speciální informační středisko pro poškozené.

Pokud by vám během cesty do zahraničí pojištění auta mělo skončit, tak si ho včas zajistěte – jak už padlo, je povinné. Nejlepší povinné ručení si dneska najdete online, a to pomocí kalkulačky povinného ručení.

Na zelené kartě

Platnost povinného ručení najdete i na zelené kartě, kterou vám pojišťovna vydala. Pozor na to, že může vypršet platnost i samotné zelené karty. Zkontrolujte raději oboje a cestujte s jistotou.

Nezapomeňte si zelenou kartu vzít na cestu s sebou. Tu vám povinně vydala pojišťovna při sjednání pojištění. E-mailem ji zasílá ihned po zaplacení. Elektronická karta je tzv. dočasná zelená karta, kterou si musíte vytisknout. Originál přijde poštou do 14 dní. Obě vám policista v zahraničí uzná jako řádný doklad o pojištění. V případě, že ji při kontrole nebudete mít u sebe, musíte požádat svou pojišťovnu o zaslání náhradního dokladu v elektronické formě. Což běžnou silniční kontrolu nečekaně zkomplikuje.

Nebude vám pojištění auta v cizině platit?

Pokud se chystáte do státu, který je na vaší zelené kartě škrtnutý, budete potřebovat hraniční pojištění. Jedná se krátkodobé pojištění auta do zahraničí, které sjednáte přímo s Českou kanceláří pojistitelů. Po zaplacení pojistného můžete na území dané země vjet. Hraniční pojištění kontroluje Policie. Jakmile nachytá majitele auta bez hraničního pojištění, pokutuje ho trojnásobkem pojistného, nejméně 10 000 Kč. Ceny hraničního pojištění najdete zde.

Hraniční pojištění si sjednáte buď na hranicích a pokud věci neradi děláte na poslední chvíli, stavte se na jedné z těchto poboček. Výhradním prodejcem hraničního pojištění je Kooperativa.

Co pojištění kryje?

Princip povinného ručení je vždy nahradit škodu, kterou jste napáchal druhému. Částky se totiž mohou vyšplhat do takových výšek, že by nebohého řidiče dočista zruinovaly. Pokryje:

  1. škodu na zdraví – náklady spojené s léčbou, psychická újma, smrt, … ,
  2. škodu na majetku – na cizím vozidle a zničeném majetku v okolí bouračky, např. svodidlo,
  3. škodu úšlého zisku,
  4. náklady na odstranění dopravní nehody – odtah, zametení silnice, … .

Na druhou stranu existují situace, při kterém vás pojištění nebude krýt. Jde například o úmyslnou nebo zinscenovanou kolizi. Pojišťovna také odmítne zaplatit škodu v případě, kdy se řidič odmítl podrobit testu na omamné látky a alkohol.

Alkohol za volant nepatří. Pokud si nejste jistý, zda byste nadýchali zbytkový alkohol, použijete kvalitní alkohol tester. Ty nejlepší naleznete na portálu Testado.cz, kde se mimo jiné dozvíte i jak správně vybrat alkohol tester.

V každém případě vám v nepříjemných situacích mohou pomoci důkazní materiály pořízené kamerami do auta. Ačkoliv se legitimita těchto záběrů liší podle místních legislativ, můžou za určitých okolností hrát důležitou roli v prokazovaní vaší neviny. Výběr nejlepších autokamer na cesty s konkrétními tipy najdete třeba na portálu Arecenze.cz

2. Havarijní pojištění do zahraničí – pokryje vaše škody

Bouračka – stalo se. Pokrytá škoda na autě cizího řidiče však neznamená, že nebudete platit nic. Je-li z vašeho auta šrot, vyjde vás to draho tak jako tak. Tedy pokud si nezajistíte do zahraničí havarijní pojištění. Čím je totiž cesta delší, tím riziko nehody roste. Strávíte za volantem podstatně delší dobu než normálně. Navíc pojedete po trase, kterou neznáte, budete dávat pozor na jiné předpisy.

Nejčastější problémy s autem na cestách a kolik stojí?

„Mně se to nestane.“ říkáte si? Pojďme se nyní podívat na statistiku pojistných událostí. Jaká je tedy pravda?

  • V nedávném průzkumu 5 % lidí odpovědělo, že způsobilo škodu na druhém autě.
  • Bouračky z nepozornosti se stávají 5x častěji, jak uvádí Sdružení automobilového průmyslu.
  • 45 % škod se stane na zaparkovaném autě (ťuknutý nárazník, dveře, rozbitá okna apod.).
  • 83 % aut po havárii potřebuje odtah.

Průměrná výše škody na 1 dopravní nehodu je podle Sdružení automobilového průmyslu cca 60 000 Kč. Průměr však snižují drobné škrábance a ťulké nárazníky za pár korun. Navíc rozhoduje, o jaké auto jde. Zatímco například starší Renault opravíte za 10 000 Kč, stejná oprava bude na jaguáru stát 200 000 Kč.

Co dál se může stát?

Vandalismus – v ČR policie ročně eviduje 13 000 krádeží v autech a s nimi rozbitá okna a devastace interiéru. To vše zloděj zvládne, než vypáčí vaše rádio. Průměrná škoda je 25 000 Kč na jeden čin. Pamatujte, že ČR je malá zemička. Obzvlášť v chudších státech může být riziko ještě větší.

Víte, že…

Srážka se zvěří může vyjít na 45 000 Kč.

Riziko se liší samozřejmě podle regionu. V zalesněných oblastech hrozí více srážka se srnou a v chudších zemích je zase vyšší riziko vandalismu. Pak se ukáže, jestli je potřeba auto odtáhnout. V případě Německa nebo jiného okolního státu se může rozhodnout o převoz auta do Čech, kde ho opraví. Německá firma je zvyklá na vyšší odměnu, a tak vás jedno neštěstí může stát 20 000 Kč, a to mechanik auto ještě ani neviděl.

Konkrétní příklad havarijního pojištění – na kolik vyjde Kč?

Havarijní pojištění na cesty do zahraničí si zařídíte jednoduše. Dnes už nemusíte hledat pobočky po všech čertech, ale stačí si sednout k počítači. Sjednání má pouze 10 kroků. Cena není velká na to, jakých pohrom vás pojištění auta v zahraničí ušetří. Pojďme si prohlédnout ukázku – kalkulačka havarijního pojištění:

Příklad ze života

Třicetiletý Honza Chytrý si chce pojistit auto na cesty, protože nechce riskovat svoje úspory, kdyby se něco stalo. Má novou Octavii III 1.4TSI, rok výroby 2018. Kalkulačka pojištění Honzovi ukáže možnosti.

Srovnání pojištění do zahraničí

Po vyplnění informací se Honzovy zobrazí nejlepší pojištění auta. Dobrá zpráva je, že Honza ještě neboural. Na levé straně si navolí havarijní pojištění. S každým kliknutím se kalkulačka pojištění auta přepočítává a Honza tak můžete okamžitě vidět, jaká bude cena.

Shrnutí nabídky pojištění do zahraničí.

V košíku je shrnutí pojistného plnění a cena. V případě Honzovy Octavie vychází na 19 377 Kč za rok. Stále ještě není nic závazné a Honza můžete parametry pojištění auta upravit. Ona už je ale spokojený, všechny bonusy jsou načtené, nyní stačí zaplatit a je hotovo. Zelená karta, jak už víte, přijde okamžitě do e-mailu.

Stejně jako u povinného ručení se cena pojištění liší podle bydliště. Nelamte si s tím hlavu, tak to prostě je. Ano, dva stejní řidiči, kteří jedou do Německa, zaplatí každý jinak jen proto, že řidič A vyjíždí z frekventované části Prahy, tudíž je rizikovější.

Platnost havarijního pojištění v cizině

I havarijní pojištění má v zahraničí omezenou platnost. Na rozdíl od povinného ručení u něj ale neplatí žádná univerzální pravidla dané úřadem, a to ani na území EU. Ve kterých zemích pojištění platí, vám ráda sdělí vaše pojišťovna. Stačí zavolat na jejich infolinku. Seznam zemí naleznete i ve smlouvě.

Krátkodobé havarijní pojištění na dovolenou

Existuje i havarijní pojištění do zahraničí, které se sjednáte jen na kratičkou dobu – třeba na měsíc. Nejkratší doba je však 14 dní. Hodí se třeba na dovolenou, kam chcete odjet s vědomím, že když nabouráte, někdo vám pomůže.

3. Cestovní pojištění do zahraničí

Proč i cestovní pojištění? Při bouračce se může snadno „porouchat“ i vaše tělo a cestovní pojištění je tu od toho, aby pokrylo náklady na léčebné výlohy. V zahraničí může být zdravotní péče pekelně drahá. Běžné vyšetření vyjde cca na 100 Eur. Převoz do nemocnice sanitkou stojí klidně 1 400 eur. Při setrvání v nemocnici v zemích na západ od nás se výlohy mohou vyšplhat až na stovky tisíc. Platíte totiž úplně všechny úkony.

Navíc v zahraničí riziko zranění roste. Mimo EU dokonce dvojnásob. Zvlášť pokud cestujete do zemí, kde je horší hygiena, jiné druhy nemocí a vlivy, na které není imunita z Čech připravená. Cestovní pojištění je proto poslední z „TROJICE“ pojištění do zahraničí – povinné ručení, havarijní pojištění a cestovní pojištění.

Jak už bylo zmíněno výše, ročně u nás dojde k 13 000 vloupačkám do aut. Kabelky, kufry, boxy na střeše a jiné tašky přitahují zloděje jako magnet. Cestovní pojištění náladu nespraví, ale aspoň nahradí škodu i v tomto případě.

Co dělat v případě pojistné události

Krádež? Bouračka? Zranění? Zachovejte chladnou hlavu a zavolejte ihned na asistenční službu, která dokáže obvolat opraváře, zajistit doktory a navíc vám tlumočit. To je moment, kdy pojištění do zahraničí teprve oceníte. Hlavně schraňujte všechny účtenky a dokumenty, a to jak z nemocnice a lékárny, tak od policie. Doma si udělejte kopie a originály odešlete na pojišťovnu. Upřímně doufáme, že nic takového potřebovat nebudete. Ale přece jenom… 🙂

Víte, že…

Po nehodě si uschovejte všechny účtenky a souvidející dokumenty.

Mezinárodní řidičský průkaz

Jak je to s řidičákem? Po EU si vystačíte s českým řidičákem. Pokud ale jedete do Ameriky, Asie nebo Ruska, musíte si zažádat o mezinárodní řidičský průkaz. Existují dva druhy:

1. Dle Vídeňské úmluvy s platností 3 roky. Platí do těchto zemí:

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, BrazílieČerná Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

2. Dle Ženevské úmluvy s platností 1 rok. Platí do těchto zemí:

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Úředník vám poradí. Žádost vyplníte na úřadě obce s rozšířenou působností. Většinou jich je na okres několik. Podívejte se na seznam, kam to máte nejblíže. Poplatek je 50 Kč a pokud budete mít vše v pořádku, ještě ten den si mezinárodní řidičák odnesete domů.

Nyní víte vše. Přejeme bezpečnou cestu.

VyplňteVyberteVyřešeno!