Hlavní otázkou při plánování zimní dovolené je, zda zůstaneme v české kotlině, nebo se vydáme poznávat krásy zahraničních hor. Každá z variant má něco do sebe a rozhodně nemusí platit, že Alpy mají nad Krkonošemi vždy navrch. Jaké hlavní výhody vzít při výběru v potaz a kam za sněhem vyrazit?
Slušné lyžařské středisko nebo upravená běžkařská stopa na vás čekají třeba jen desítky kilometrů daleko, nemusíte tolik počítat každé Bombardino, které vypijete, a v neposlední řadě si můžete být téměř jistí, že veškerému personálu budete bez problémů rozumět − to jsou jen některé výhody lyžování v Česku.
Vybavenost tuzemských sjezdovek se navíc stále zlepšuje, a pokud počasí přeje, i na našich horách si můžete v zimě parádně zalyžovat či zaběžkovat. To vše můžete vzít v potaz, až budete přemýšlet nad tím, kam za sněhem vyrazit.
Lyžování na horách v České republice si užijí například lyžaři začátečníci, kteří se na několik desítek kilometrů dlouhé sjezdovky tolik necítí, rodiny s malými dětmi, pro které by několikahodinová cesta byla příliš náročná, ale třeba i ti, kdo řeší, kam za sněhem, pokud mají na lyžování například jen prodloužený víkend.
Orientační cena skipasu: cca 600 Kč (pro dospělého na 1 den)
Chcete vyrazit na dovolenou na poslední chvíli a přemýšlíte, kde se zrovna na lyžích či běžkách projedete nejlépe? Spoustu času vám může ušetřit aplikace Kamzasnehem.cz, v níž si lyžaři navzájem předávají tipy a aktuální informace z českých sjezdovek a běžkařských stop. Aplikace “Kam za sněhem” umožňuje také nahrávání fotek, takže hned budete vědět, kolik sněhu na vás kde čeká.
Ráno vstáváte s pohledem na horská panoramata a po zbytek dne sjíždíte poloprázdnou sjezdovku po perfektním prašanu. Není divu, že Alpy všechny milovníky zimních sportů tak táhnou. A kam za sněhem do Alp? To vůbec nejlepší lyžařské středisko (alespoň podle výsledků soutěže World Ski Awards 2018) sice najdete ve Val Thoren ve Francii, ale skvělé lyžování si užijete i v blízkém Rakousku, Itálii nebo Švýcarsku.
Na dovolenou do Alp se vydejte v případě, že oceníte víc možností, ať už se týkají počtu nebo délky sjezdovek. Skvělou volbou bude zahraničí i v případě, že máte na zimní dovolenou čas týden a víc.
Orientační cena za skipas: cca 1 200 Kč (pro dospělého na 1 den)
Zajímat by vás mohla také tabulka s vítěznými středisky World Ski Awards 2018.
Lyžování a běžkování máme většinou spojené s chladnějšími měsíci, ale sněhu si můžeme užívat téměř kdykoliv. Říká se, že letní lyžování je zážitek, který musí zkusit každý. Jestliže patříte k těm, kteří by nejraději měli na nohách lyžáky neustále, vydejte se na jaře nebo i v parném létě poznávat jeho krásy. Počítat sice musíte s kratšími tratěmi, ale zase si můžete užívat sníženou cenu skipasů, menší počty lidí a nevšední zážitky. Kam za sněhem vyrazit během letní sezóny?
Jediným celoročně otevřeným střediskem v Rakousku je Hintertux. Brázdit tu můžete 60 kilometrů různě náročných sjezdovek.
Celých 10 měsíců v roce si můžete užívat lyžování na 138 kilometrech sjezdovek v rakouském Zell am See-Kaprun. Lyžařská sezóna zde trvá od brzkého podzimu až do začátku léta.
Od 22. června do 25. srpna trvá letní lyžařská sezóna ve francouzském resortu Les 2 Alpes. Jedná se o největší lyžařskou oblast Evropy.
Od konce června do začátku srpna si můžete užívat zimních radovánek i na ledovci Grande Motte ve středisku Tignes ve Francii.
A kam za sněhem v létě do Švýcarska? Zermatt se pyšní titulem nejvýše položeného letního lyžařského střediska v Evropě a vyzkoušet tu můžete i v teplých měsících 21 km sjezdovek.
Spolu s problémem, kam za sněhem vyrazit, budete řešit i to, jak se tam dostat. Naložit lyže a celou rodinu do auta a odvézt do vysněné destinace je nejběžnější varianta, ale možností, jak dojet za sněhem, se nabízí více.
Cestování autem je pohodlné, relativně rychlé a jste svým pánem, což oceníte nejen při jízdě s dětmi. Zastavíte si, kdykoliv dostanete chuť na kávu nebo si chcete vyfotit perfektní panorama. Na druhou stranu však cesta autem není nejlevnější záležitostí. Kromě benzinu je při cestě do Alp třeba připočítat také dálniční známky nebo mýtné.
Nejen do českých a slovenských, ale třeba i rakouských nebo švýcarských hor se dostanete také vlakem, a to i s ČD. Právě český národní dopravce navíc do mnoha tuzemských, ale i některých zahraničních lyžařských areálů nabízí ke koupi jízdenky 20% slevu na skipasy, což není špatná nabídka.
Nemůžete se už dočkat, až budete brázdit bílý sníh? Pak se k němu dostaňte co nejrychleji – letadlem. Možná právě i blízkost letiště ovlivní vaše rozhodnutí, kam za sněhem vyrazíte. Při cestě do rakouských Alp se nabízí využít letiště v Salzburgu či Innsbrucku, při cestě do Francie volte Lyon. Let do Curychu nebo Ženevy vás nejlépe přiblíží ke švýcarským Alpám a Turín nebo Miláno zase těm italským.
Až vyřešíte otázku, kam za sněhem, a začnete si balit lyže, hůlky a rukavice, nezapomeňte zajistit ještě jednu podstatnou věc – cestovní pojištění. Kartička evropského pojištění (“modrá kartička”) totiž nějakou ochranu při cestování po EU nabízí, ale rozhodně nemusí stačit. Platí totiž výhradně v zařízeních s veřejnou službou, která nemusí být v blízkosti lyžařských areálů dostupná.
U soukromých zdravotních institucí vám pak tato kartička nepomůže a jejich ceny vás rozhodně nepotěší. Více o tom, jaké pojištění na hory zvolit, jsme psali zde.