Dá se pořídit do pěti minut, v průměru za něj Češi utratí 36 korun na den a přesto chrání jejich zdraví až do výše několika milionů korun. O čem je řeč? O cestovním pojištění, samozřejmě.
Jak už sám název napovídá, cestovní pojištění je tu na krytí nepříjemných situací v zahraničí. A nemusí se jednat jen o zranění. Cestovní pojištění umí pokrýt i náhlé onemocnění (například bolavé zuby), převoz do nemocnice, újmu, kterou svou nepozorností způsobíte, pokud ztratíte zavazadla nebo vás někdo okrade.
A na rozdíl od hypotéky nebo životního pojištění je velmi snadno sjednatelné online. Už do pěti minut máte vše potřebné v mailu. “Vyrazit na cesty bez pojištění je velký risk. Náhrady nákladů na léčbu v zahraničí bez pojistky mohou vést až k osobnímu bankrotu. Jen doprava zpět domů z nemocnice se pohybuje v řádech milionů korun,” upozorňuje Jaroslav Archman z ChytryHonza.cz.
Na trhu je hned několik typů cestovního pojištění. Ať už vyrážíte do zahraničí na chvíli nebo na pár měsíců, za sportem, odpočinkem nebo prací. “Pokud ale míříte na pracovní dovolenou, bohatě vám postačí turistické pojištění. Pracovní pojištění je třeba jen pokud jedete někam, kde budete pracovat na smlouvu,” doplnil Archman.
Ještě víc si pojištění můžete přizpůsobit v dalších krocích. Podle toho, jestli se budete věnovat náročnějším sportům nebo jestli třeba často ztrácíte zavazadla. Pojišťovny nicméně mají v nabídce balíčky, ze kterých si můžete rovnou vybrat. Ve výběru se stačí zaměřit na výluky a limity.
K tomu všemu navíc máte (zpravidla v ceně) k dispozici 24 hodinovou asistenční službu. Říkáte si, skvělé, ale kolik to všechno stojí? V průměru Češi za cestovní pojištění zaplatí kolem 35 korun na den a na osobu. “Dokonce lze najít ještě levnější nabídky, ale počítejte s tím, že pojistka například za 11 korun je spíš pro dobrý pocit než pro opravdu dobrou ochranu na cestách. Na cenu se soustřeďte až po nastavení krytí,” radí Archman.
Při výběru cestovního pojištění se v prvé řadě zaměřte na tzv. léčebné výlohy. Ať už jedete kamkoliv a budete tam provádět cokoliv, pod pět milionů u léčebných výloh nechodťe. Zdá se vám to hodně? Ve výlohách máte náklady na ošetření, léčbu, léky, transport nebo převoz zpět na rodnou hroudu. Jen si vemte, že výjezd horské služby na svah při úrazu v Alpách se pohybuje kolem půl milionu korun. A to nemluvíme o cestě do USA, kde vás jen ošetření zlomené ruky vyjde na závratných 180 000 tisíc korun. A ruku na srdce, z dovolené se jen málokdy vracíme s penězi navíc.
Dobrou zprávou je, že pojištění s takto vysokým krytím už často obsahuje i tzv. úrazové pojištění. Takže ušetříte peníze i čas. Jen si pohlídejte, že částka za smrt úrazem je alespoň 200 tisíc a trvalé následky 400 tisíc korun. Nepodceňujte ani pojištění odpovědnosti (mělo by se pohybovat kolem jednoho milionu u zdraví a půl milionu u škody na věci). Pokud totiž máte děti, půjčujete si na dovolené motorku, sportujete, může se velmi hodit. Pojistka nahradí vámi zlomenou lyži, když vaše dítko způsobí škodu v obchodě, náklady na ošetření a dokonce i ušlý zisk kohokoliv, kdo měl na vás smůlu.
Vstupem do EU jsme sice získali nárok na zdravotní péči na účet vlastní zdravotní pojišťovny, ale za místních podmínek, a to včetně spoluúčasti. Pokud se tedy na nosítku nechcete dohadovat, jestli nejbližší nemocnice je státní nebo soukromá, na kartičku pojišťěnce raději nespoléhejte. Zvlášť když pak další převoz nebo trvalé následky bude mít na triku sami.
Zkoušíte štěstí s cestovním pojištěním, které máte zdarma k vaší kreditní kartě? Ani to není nejlepší nápad. Pojištění v ceně pravděpodobně nebude počítat s tím, že se chcete potápět nebo že budete v zemi, kde je lékařské ošetření extrémně drahé. V rámci dovolené nebývá položka za dobré cestovní pojištění tak vysoká (čtyřčlenná rodina zaplatí za pojištění na týden v Evropě necelých 700 korun), abyste ji museli jakkoliv krkolomně obcházet.
Cestovní pojištění by vás mělo doprovázet nejen na letní dovolenou. Služební cesta v Londýně? Ano. Na lyže v Tatrách? Bezpochyby. Viz následující konkrétní příklady z naší praxe…
Hory
Martin – ne právě zkušený lyžař – vyrazil na začátek zimní sezóny do rakouských Alp a způsobil na první pohled banální srážku na sjezdovce s rakouským snowboardistou. Jenže ten měl nakonec vykloubené rameno a Martin to odnesl zlomeninou nohy. Takže převoz obou, ošetření a náhrada škody. Náklady se vyšplhaly na téměř milion korun. Nebýt cestovního pojištění, to všechno by musel Martin platit z většiny sám. Takhle ho vlastně celá patálie stála jen pojištění na 7 dní.
Pláž
Hanka jela navštívit příbuzné ve Spojených státech. Plán byl jasný. Nákupy, večeře a relaxace na pláži. Žádný sport ani extra aktivní dovolená, přesto – spíš ze zvyku – si cestovní pojistku na poslední chvíli sjednala. A už v letadle se Hance přihlásil nevítaný spolucestující – bolavý zub. Když bolest po dvou dnech neustala, vydala se na ambulanci k zubaři. Ten provedl základní ošetření, zub očistil, vyvrtal a vyplnil. Účet? Bezmála deset tisíc korun. Hanka ale neplatila nic – kromě pojištění.
Město
Petra s Lukášem jeli na prodloužený víkend do Říma. Jejich první společný výlet, který chtěli pořádně zdokumentovat, takže si půjčili pořádnou zrcadlovku od Petřina bratra. Který ale trval na pojištění jejich zavazadel. A věděl proč. Při návratu z města do hotelu jim foťák ukradli. Pojišťovna jim sice ztracené snímky nenahradí, ale drahý fotoaparát ano.
Svatosvatě jste si slíbili, že na cestu už nikdy nevyrazíte bez pojistky? Nevíte ale, kde ji sehnat? Sjednat si ji můžete přes finančního poradce, oslovit přímo některou z pojišťoven, po telefonu či osobně. A samozřejmě online, ideálně přes srovnávač, kde máte všechny dostupné nabídky, ne jen od jedné pojišťovny. Je to rychlé, pohodlné, se všemi výhodami a jistotami.
Vyrážíte na cestu na poslední chvíli? Nevadí. Pojištění stihnete sjednat i pár hodin před odjezdem. Jen pozor, pojištění je platné až sjednáním a zaplacením. Ideálně si tedy počkejte na jeho potvrzení mailem.
Pozor na alkohol
Pokud sobě či někomu jinému způsobíte zranění následkem požití alkoholu či drog, pojišťovna může krytí odmítnout nebo po vás požadovat spoluúčast. Takže pozor obzvlášť na sjezdovkách, kde na vás číhají lákadla jako svařák nebo grog.
Sporty pojistěte
Rekreační, rizikový či extrémní. Plánujete se jen párkrát po ránu proběhnout po pláži? Připojištění netřeba. Máte rádi free ride a lyžujete mimo vyznačené stezky a sjezdovky? Raději se poohlédněte po připojištění na rizikové sporty. Cena je v řádech několika stovek korun na celý pobyt, takže vás péče navíc určitě nezruinuje. Věnujete se svému sportu profesionálně nebo spadá do kolonky extrémní? Vy o připojištění vůbec nepochybujte a bez spolehlivého pojištění si ani nebalte kufr.
Počítejte s výlukami
Jaké sporty jsou očima pojišťovny rekreační, zjistíte v podmínkách. Najdete tam i informace o dalších výlukách. Například pokud utrpíte újmu vinou špatného počasí či teroristického útoku. V těchto případech některé pojišťovny krytí neproplácí.
Uschovejte všechny doklady
Vždy si vše uschovejte. Lékařské zprávy, účty z nemocnice i účtenky za léky v lékárně. Vše pak budete dokládat pojišťovně, tak ať o nic nepřijdete.
Na nic nečekejte
… a jakmile vás bude něco bolet, zraníte se, ztratíte, poškodíte, vždy hned využijte služeb asistenční linky. Mohou vám pomoci s tipem na vhodnou ošetřovnu, nabídnou právní poradenství atd. “V některých případech ošetření platí rovnou pojišťovna, někde jej zpětně proplácí. Záleží na dané pojišťovně, jaké má v zahraničí jméno a jak má kvalitní asistenční služby,” vysvětluje Archman.
A závěrem pamatujte, že pojištění na cesty nikdy není zbytečným výdajem. Pokud je ovšem správně nastaveno. V rámci výběru dovolené mu tak těch pár minut věnujte. Jde o hodně – vaše peníze a především zdraví.