Hypotéky v roce 2019? Další zásahy ČNB a úroky nad 3 %
30. 10. 2018

Hypotéky v roce 2019? Další zásahy ČNB a úroky nad 3 %

Český hypoteční trh prodělal v roce 2018 řadu změn. Od zpřísnění limitů až po několikeré zvýšení úrokových sazeb. “Nic z toho ale neznamená, že byste neměli mít šanci získat slušnou hypotéku. Jen je nutné se lépe a včas připravit,” radí hypoteční specialista ChytryHonza.cz Daniel Horňák.

Smráká se nad českým hypotečním trhem a výhodnými úvěry? Podle analytiků k tomu máme ještě daleko.

Česká národní banka (ČNB) jen letos zvýšila úrokové sazby čtyřikrát. Je to pro letošní rok finální číslo nebo si máme zvykat, že co měnové zasedání, to růst sazeb?

Obávám se, že není. ČNB tlačí na posilování koruny a na stabilizaci inflace k inflačnímu cíli. To v posledních měsících výrazně určovalo kroky centrálních bankéřů. Těžko predikovat, ale pokud bych si měl tipnout, tak další zvýšení je určitě ještě na pořadu dne. Konkrétně hned na dalším zasedání 1. listopadu.

Hypotéky pod 3 % jsou tedy minulostí?

Ještě ne, ale myslím, že se k tomu momentu blížíme. Ostatně již na začátku letošního roku jsem předpovídal, že začátek roku 2019 budou běžné 3% úrokové sazby. Některé banky je mají již nyní, takže tato hranice bezpochyby padne. A spíš dříve než později.

Je prolomení hranice 3 % opravdu tak významné?

Je to jen psychologická hranice. Tříprocentní sazba je samozřejmě pořád dobrá, byť samozřejmě záleží na řadě faktorů. Zapomínáme, že za sebou máme roky s úrokovými sazbami přes 4, i přes 5 %. A také jsme to nějak přežili. Myslím, že daleko větším problémem pro náš hypoteční trh je nedostatek bytů a vysoká poptávka. A náprava tohoto stavu v nedohlednu.

A co klientům radíte? Počkat a doufat v lepší podmínky? Nebo naopak spěchat, než dojde k dalšímu zvýšení sazeb?

Obecně nejsem přítelem unáhlených kroků. Za léta své praxe jsem si ověřil, že hypoteční trh je vysoce adaptabilní a novým podmínkám se vlastně nakonec vždy nějak přizpůsobí. Stávající situace si žádá především to, aby klienti mysleli více dopředu a lépe plánovali. Ne že by nedosáhli na dobrou hypotéku.

A jak se tedy lze připravit?

Tak především je třeba mít přehled. Pokud zvažujete vlastní bydlení, ověřte si své možnosti, ať víte na čem aktuálně jste. Nic vás to nestojí, stačí využít například online srovnávač. Klientům také doporučuji spořit si, mít na vlastní bydlení své zdroje. Bez toho je dnes pořízení hypotéky problematické, byť ne nemožné.

Za roh musíte myslet ideálně už před podáním daňového přiznání. Pokud zvažujete vlastní bydlení, je ideální konzultovat optimalizaci vašich daní s poradcem.

A to je vše?

I tady pak samozřejmě platí, že ve dvou se to lépe táhne. Takže pokud chcete úvěr, zkuste štěstí s partnerem či partnerkou. A pokud neprojdete, můžete zkusit přizvat například i rodiče. I to je možnost.

Takže zkrátka nalijte si čistého vína a plánujte dopředu. Sazby jsou stále ještě relativně nízké, takže nějaký “armagedon” výhodných hypoték to opravdu není. Zatím.

A ten by nastal kdy?

Uvidíme, co zákon, který je v připomínkovém čtení a měl by dát pravomoc ČNB regulovat trh zákonem. To už by byl podle mě poměrně velký problém.

VyplňteVyberteVyřešeno!