Hurá na dovolenou! Co si sbalit s sebou k moři?
01. 01. 2019

Hurá na dovolenou! Co si sbalit s sebou k moři?

Už máte koupený zájezd, vytisknuté letenky, sjednané pojištění a se sousedy domluvené zalévání kytek? Pak už zbývá jen to poslední – sbalit si do kufru nebo jiného cestovního zavazadla vše potřebné. Pokud neradi přemýšlíte, co všechno budete s sebou k moři potřebovat, vytvořili jsme pro vás kompletní seznam, díky kterému na nic důležitého nezapomenete. A práci jsme si dali i s přípravou orientačního seznamu pro ty, kteří rádi cestují nalehko jen s batohem.

Co s sebou k moři? Při lowcost cestování může být odpověď snazší, než když cestujete s velkým kufrem.

Nechce se vám číst? Seznam věcí na dovolenou si můžete okamžitě stáhnout a vytisknout:

Pár tipů, jak se sbalit snáz

Postupů k balení existuje celá řada, ale jen málokterý z nich je natolik neprůstřelný jako ten, o kterém se dočtete na následujících řádcích. Poradíme, jak ušetřit místo na suvenýry anebo jak celé balení zvládnout tak, aby bylo co nejméně chaotické. Dovolená má být pohoda, tak proč by totéž nemělo platit i o přípravách?

  1. Ty nejdůležitější věci (doklady, léky, lahev s vodou a svačinu) doporučujeme sbalit do příručního zavazadla. Budete je mít po ruce vždy, když bude potřeba, a nebudete se ve spěchu nervovat s jejich hledáním.
  2. Menší tíha znamená méně starostí. Než do kufru sbalíte pět párů bot, rozmyslete si dobře, zda je to opravdu to nejdůležitější, co s sebou k moři budete potřebovat. Nejen, že se vám kufr poveze lépe, ale i při odbavování se snáz vejdete do váhového limitu a nebudete si za něj muset připlácet.
  3. Jen málokdo se z dovolené vrátí bez suvenýru. Menší kusy oblečení jako např. spodní prádlo proto můžete sbalit do bot. Šikovně díky tomu ušetříte místo právě na suvenýry.
  4. Před samotným balením si ideálně všechny věci, co s sebou budete k moři brát, vyskládejte na zem, velký stůl anebo na postel. Nebudete muset neustále pobíhat sem a tam a balení se tím zrychlí a zpříjemní.
  5. Boty, knihy a jiné těžší věci je dobré sbalit do spodní části kufru ke kolečkům. Zbytečně tak nebudou mačkat lehčí obsah. Konkrétně boty se vyplatí zabalit do látkového nebo igelitového pytlíku. Totéž platí pro tekutiny nebo masti, které by při nečekaném otevření mohly poničit vaše oblečení nebo elektroniku.
  6. Trička, mikiny, šaty i kalhoty má smysl rolovat do malých ruliček. Dá to méně práce než skládání a navíc se oblečení tolik nepomačká.
  7. Úplně naposled je dobré rozprostřít přes všechny sbalené věci ručník. Obsah kufru se tím upevní a při otevírání se vám nevysype.
  8. Aby se kufr nezničil, nikdy byste ho neměli přecpat k prasknutí.
  9. Když se na dovolenou sbalíte podle seznamu, nestane se, že byste cokoliv zapomněli doma.

Univerzální seznam věcí pro běžné dovolenkáře

A teď už k samotnému seznamu. Najdete na něm vše od základních dokladů a praktických nezbytností až po seznam léků, oblečení nebo doporučení, co s sebou k moři. Pro úplnost dodáváme, že seznam je orientační, a že si ho můžete libovolně přizpůsobit. Ke stažení a vytištění je k dispozici zde.

DokladyPraktické nezbytnostiLékyOblečeníS sebou k moři
cestovní pas & občanka včetně fotokopie, kartička zdravotního pojištění, doklad o cestovním pojištění, řidičák, platební karty, cestovní smlouva / voucher, letenka, zelená karta (pokud cestujete autem)klíče od bytu nebo domu, dioptrické brýle, kontaktní čočky i s roztokem, peníze, automapa (doporučujeme offline mobilní aplikaci od Seznamu nebo Googlu – dostupné pro Android nebo iOS), visačka na kufr, zámek s klíčkem, osobní lékárnička, mapy, průvodce, informace o lokalitě, peněženka, kontakty na ambasádu, pepřový sprej, batoh na výlety, láhev na pitíPanthenol (spálení sluncem), Kinedryl (cestovní nevolnost), Endiaron nebo Imodium (průjmy), Fenistil (píchnutí komárem a jiným hmyzem), Ibalgin (bolest), Paralen (teplota & bolest), obvazy, náplasti, dezinfekce, antikoncepcespodní prádlo, ponožky, kraťasy, trička, tílka, sukně, letní košile na den, košile + kalhoty na večer (M) šaty na večer (Ž) mikina nebo něco teplejšího na chladnější dny a večery, bunda, kšiltovka, klobouk nebo šátek, boty ke kalhotám, sukni, nebo šatům, sandály ke kraťasům, pyžamo, tričko na spaníplavky (klidně více kusů), plážové boty, šnorchl, brýle, ploutve, plavecké brýle, boty do vody, opalovací krémy, slunečník, plážový stan, deka, rohož nebo karimatka, plážový ručník, pareo (Ž), plážová taška, sluneční brýle, nafukovací lehátko, míč nebo kruh, létající talíř
TechnikaDrogerieDrobnostiNa rozptýlení
repelent do zásuvky, mobilní telefon, fotoaparát, videokamera, MP3 přehrávač, náhradní baterie do elektropřístrojů, tablet nebo notebook (v hotelech se lze většinou zdarma připojit na WiFi), USB kabely, propojovací kabely k fotoaparátu apod., nabíječky na veškerou techniku, powerbankamýdlo, šampon, sprchový gel, kartáček a pasta na zuby, antiperspirant, deodorant, denní parfém, krém po opalování (ideálně kokosový olej), papírové kapesníky, jelení lůj, potřeby na i po holení (M i Ž) fén, hřeben, kartáč na vlasy, gumičky a sponky do vlasů (Ž), manikúra, ženské hygienické potřeby, prezervativy, tyčinky do ušíkáva, čaj, cukr, lžička, rychlovarná konvice, trocha jaru, houbička, hrníček, žvýkačky, slivovice jako prevence před žaludeční virózou, oblíbený polštářek na spaní, cestovní nafukovací polštářek, baterka (čelovka), kombinovaný nůž (s vývrtkou, otvírákem a ideálně i se lžičkou a vidličkou), šitíčko, cestovní žehlička, sirky / zapalovač slovníček základních frází, špunty do ušíelektronická čtečka, knihy, časopisy, MP3 přehrávač s nabíječkou, karty, kostky a jiné společenské hry, křížovky, pletení, papír a blok
M – muži, Ž – ženy

K cestovním dokladům a platebním kartám

Ať už cestujete s pasem nebo občanským průkazem, vždycky pečlivě překontrolujte, zda jim během následujícího půl roku nemá vypršet platnost. Klasický cestovní pas si zřídíte na obecním nebo městském úřadě v místě svého trvalého bydliště. Pas, vydaný v běžné čekací lhůtě (30 dní), vám bude platit 10 let, a zaplatíte za něj 600 Kč. Pokud na jeho vydání spěcháte, můžete ho mít už do 15 dnů, ale za 1 500 Kč. Plus vám bude platit jen 6 měsíců.

Při ztrátě nebo vypršení platnosti dostanete novou občanku za 100 Kč buď do 30 dnů (průkaz se strojově čitelnými údaji) anebo do 15 dnů. To platí pro běžné lhůty. Expresně do 24 hodin vám průkaz můžou zařídit na Ministerstvu vnitra. Za něj zaplatíte 1 000 Kč. Třetí možnost je urychlené vydání na úřadě s rozšířenou působností. Lhůta je 5 pracovních dní a cena 500 Kč.

Víte, že…

Když plánujete dovolenou s dětmi, nezapomínejte, že i ony musí mít vlastní cestovní doklady. Platí to i pro novorozence. Navíc pokud dětem do 15 let zařídíte klasický cestovní pas za 600 Kč, platit jim nebude 10, ale pouze 5 let.

Vedle pasu a občanky si nezapomeňte s sebou sbalit i kartičku zdravotní pojišťovny a doklad o uzavřeném cestovním pojištění. Samozřejmost je i řidičský průkaz, pokud si na dovolené hodláte vypůjčit auto. Plánujete jet vlastním autem? V tomto článku najdete vše, co k tomu potřebujete vědět.

Doklady a jejich platnost si raději překontrolujte dvakrát.

Co se peněz týče, vedle hotovosti se vyplatí mít s sebou na oddělených místech alespoň dvě platební karty. Při ztrátě nebo krádeži jedné z nich ji můžete snadno zablokovat přes internetové bankovnictví nebo asistenční službu. Část peněz si pak expresně převedete na druhou kartu. Díky tomu budete moct z bankomatů v zahraničí vybírat dál.

Pokud letíte lowcost bez cestovky

Ne každému se chce kupovat zájezd od cestovní kanceláře. A není divu – na spoustu míst se k moři dostanete na vlastní pěst podstatně levněji. Jako lowcost cestovatel se navíc často obejdete i bez velkého kufru, jen s batohem nebo menším kufříkem s rozměry 56 × 45 × 25 cm a hmotností do 8 – 10 kg. Balení se tak o dost zrychlí (berete si jen ty nejdůležitější věci) plus se na letišti vyhnete zdlouhavému odbavování.

Podobně jako výše uvedená tabulka, je i tento seznam doporučení, co s sebou k moři, pokud cestujete lowcost, jen orientační.

 cestovní pas & občanka včetně fotokopie, řidičák, doklad o cestovním pojištění a ubytování, očkovací průkaz, peníze, letenky, platební karty, sluneční a dioptrické brýle, peněženka, kartička s kontakty na ambasádu, láhev na pití
 Paralen, Ibalgin, živočišné uhlí, Imodium, Panthenol, dezinfekce na poranění
 pár kusů spodního prádla, plavky, kraťasy, tílko, tričko s krátkým rukávem, šaty (Ž), košile (M / Ž), tričko s dlouhým rukávem, kalhoty, pokrývka hlavy, žabky, mikina, tenká pláštěnka, bunda
 řasenka, tužka na oči, pudr, odličovací mléko, vatové tampóny, pinzeta, vložky a tampóny dle potřeby (Ž), šampon, sprchový gel, deodorant, opalovací krém, holicí strojek, hřeben, cestovní ručník, papírové kapesníky, repelent, zubní kartáček & malá pasta, tyčinky do uší
 telefon, cestovní notebook, nabíječky, powerbanka
 MAPS.ME, Grab, Uber, Booking, Hostelworld Airbnb

Jak vybrat na dovolenou dobrý cestovní notebook?

Co s sebou budeme potřebovat k moři, už tedy víme. A co když potřebujeme na dovolené vyřizovat pracovní maily anebo si jen každý večer chceme zpříjemnit dobrým filmem?

Jestli máte stranou nějaké peníze navíc a chcete si speciálně na cesty pořídit notebook, bezproblémové přenášení slibují počítače s úhlopříčkou max. do 15”. Ideální je ovšem 13,3”. Tloušťka by pak neměla překročit 18 mm. Rozhodující parametr je i hmotnost (max. 2 kg). Tu ale neupřednostňujte na úkor materiálu. Plastové notebooky jsou sice lehčí a snáz je sbalíte, ale zdaleka nejsou tak odolné jako modely s kovovým tělem.

Jak se sbalit do batohu? Pokud se omezíte na to nejpotřebnější, jde to snadno.

Jakmile najdete vyhovující model, zaměříme se na technické parametry jako procesor a RAM. V tomto ohledu je třeba si ujasnit, co od počítače vyžadujete. Na běžnou administrativu a sledování filmů ale žádný super výkonný stroj nepotřebujete. Koukněte jedním očkem i na výdrž baterie. Ta by se měla ideálně pohybovat kolem 8 hodin. To abyste měli garantovanou delší výdrž i na místech bez zásuvky.

Sbaleno máme, zbývá se už jen obléct do letadla

Kdo letíte poprvé, v první řadě myslete na své pohodlí. Základem jsou dlouhé kalhoty, tričko nebo tílko a mikina. V letadlech, kde je klimatizace, je dobré nepodcenit ponožky a pohodlnou obuv, aby vám nebyla zima od nohou. Tolik k oblečení do letadla.

Nakonec si připravte dobrou knihu a do telefonu nebo tabletu si nahrajte oblíbenou hudbu, podcast anebo nějaký dobrý film. Deku, polštářek i klapky na oči u většiny přepravních společností dostanete v ceně letenky. Sluchátka doporučujeme mít vlastní.

Tak šťastnou cestu a krásnou dovolenou! Věříme, že vám naše doporučení, co s sebou k moři, balení zpříjemní a urychlí.

VyplňteVyberteVyřešeno!