Spotřebitelské úvěry dnes poskytují nejen banky, ale také další nebankovní subjekty. Kde si tedy případnou půjčku vzít?
Sjednat si spotřebitelský úvěr je v současné době asi nejjednodušší způsob pro získání prostředků pro pořízení věcí především dlouhodobé spotřeby. Protože úvěry poskytuje více subjektů, pro klienty nemusí být výběr jednoduchý.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru naštěstí nyní po poskytovatelích vyžaduje dvacetimilionový základní kapitál a licenci od regulátora v podobě České národní banky. Za poslední rok tak odpadlo několik tisíc pochybných úvěrových společností a zprostředkovatelů.
Největší rozdíl mezi bankovními a nebankovními institucemi je v tom, že u banky získá spotřebitel zpravidla nižší úrok a možnost delší doby splatnosti. Na druhou stranu ale banka od žadatele požaduje bezproblémovou minulost předchozího splácení a vyšší solventnost. Nebankovní instituce jsou ochotny půjčit v podstatě komukoli, jenže nabízí podstatně vyšší úrok.
S licencovanými poskytovateli spotřebitelských úvěrů přišla jistota, že nenaletíte neprověřenému lichváři. Je však třeba pamatovat na to, že podvodníci a nepoctivci stále hledají cestičky, jak své oběti nachytat. V poslední době se například rozmáhají takzvané podnikatelské půjčky, které nutí dlužníky zakládat si živnostenské listy a půjčky sjednávat na jejich činnost. Na tyto půjčky se totiž zákon o úvěru pro spotřebitele nevztahuje.